Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Jak walczyć z opadającymi powiekami? Czy konieczna jest interwencja chirurga?

Sposoby na opadające powieki

Data publikacji: 22 grudnia 2016, 02:56
Opadające powieki postarzają nasz wygląd, pogarszają samopoczucie, wyglądają nieestetycznie i często powodują fizyczny dyskomfort. W skrajnych przypadkach mogą nawet ograniczać pole widzenia. Jak poradzić sobie z problemem? Czy konieczna jest interwencja chirurga?

Opadające powieki - jakie mogą być przyczyny tej niedoskonałości?

Opadające powieki mogą mieć charakter wady rozwojowej lub zaburzenia nabytego. Mogą wystąpić w związku z przyczynami:

  • zdrowotnymi: dotyczą mięśni, ścięgien lub nerwów odpowiedzialnych za prawidłową pracę powieki;
  • mechanicznymi: urazem, obrzękiem czy guzem rozwijającym się w tkance powieki;
  • kosmetycznymi: nieodpowiednim zastosowaniem toksyny botulinowej (botoksu) podczas zabiegu kosmetycznego czy odmładzającego lub starzeniem się organizmu, które powoduje wiotczenie coraz mniej sprężystych tkanek.

Nie przymykaj oka na profilaktykę!

Wrodzonemu opadaniu powieki zapobiec nie potrafimy, ale pojawieniu się zaburzenia o charakterze nabytym – częściowo już tak; i to bez względu na wiek i płeć. Leczenie chirurgiczne jest potrzebne, kiedy działania prewencyjne już nie wystarczają lub konieczne staje się radykalne otwarcie oka. Zamiast skalpela można również wykorzystać laser. Taki nieinwazyjny zabieg ma na celu pobudzenie aktywności fibroblastów skóry powiek, co skutkuje zwiększoną produkcją kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za jedność i elastyczność skóry powieki.

Codzienne zabiegi

Profilaktyka, którą każdy może zapewnić sobie sam, polega głównie na odpowiedniej pielęgnacji niezwykle delikatnej skóry wokół oczu, co zapobiega wiotczeniu tkanki powiek. Nie należy wykorzystywać do tego preparatów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ponieważ mogą podrażniać oczy lub mieć zbyt ciężką konsystencję. Warto natomiast sięgać po kremy i żele przeznaczone specjalnie pod oczy i na powieki.  W warunkach silnego nasłonecznienia (np. plaża, ośnieżone stoki górskie) obowiązkowo używajmy okularów ochronnych z filtrem UV, który zapobiega starzeniu się skóry spowodowanemu opalaniem się. 

Zabiegiem, który warto fundować sobie dwukrotnie w ciągu dnia jest dokładne oczyszczanie i mycie twarzy. Czysta skóra oddycha, dobrze się regeneruje i wolniej starzeje. W efekcie powieki dłużej pozostają sprężyste i sprawne. Do mycia i oczyszczania wykorzystujmy dobrej jakości kosmetyki i mydła (najlepiej z naturalnymi wyciągami roślinnymi i przeznaczone do skóry wrażliwej), które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale również odżywią i nawilżą delikatną skórę powiek, a także ukoją podrażnienia. Warto również wykonywać delikatny masaż skóry powiek.

Kiedy powieka zaczyna opadać...

… nie należy czekać, aż stan się pogłębi, tylko natychmiast zacząć działać. Wdrażajmy zatem intensywny program pielęgnacyjny dla skóry. Stymulujmy też krążenie w okolicy oczu, aby pobudzić fibroblasty do produkcji białek skóry, przyspieszyć usuwanie toksyn i dotlenić tkankę powiek. Wskazane są tu masaże, ćwiczenia na mięśnie wokół oczu (np. palming, celowanie) czy omywanie skóry powiek naprzemiennie wodą ciepłą i zimną.

Opadającą powiekę pięknie zatuszuje makijaż, ale warto również codziennie wykonywać odpowiednie ćwiczenia na mięśnie wokół oczu (m.in. facefitness) – podjęta we wczesnym stadium regularna gimnastyka oczu nie tylko zatrzyma ten przykry proces ale mogą również doprowadzić do cofnięcia się drobnych zaburzeń .

Katarzyna Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót