Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Partnerstwo dzieci i rodziców. Utopia czy dobre wychowanie?

Jak budować prawidłowe relacje między rodzicami a dzieckiem?

Data publikacji: 25 kwietnia 2017, 02:18
Decyzja o dziecku zawsze wiąże się z wizją modelu, w jakim wychowywany będzie potomek. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko miało zaufanie do obojga rodziców, szacunek do starszych, było posłuszne i ambitne. Czy droga do ideału wiedzie poprzez stworzenie odpowiednich relacji partnerskiej z dziećmi?

Budowanie prawidłowych relacji

Budowanie prawidłowych relacji jest bardzo delikatną kwestią, w dużej mierze dlatego, że nikt nie zdefiniował, czym są „prawidłowe relacje”. Ich budowanie wymaga od rodziców określenia ścieżki, jaką chcą podążać. Część rodziców decyduje się na wychowanie dziecka w duchu równości, gdzie traktowane jest ono jako partner. Taki rodzaj relacji nazywa się partnerskim i polega na zacieraniu hierarchii wewnątrzrodzinnych. Córka lub syn staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, a mamie i tacie zależy na budowaniu i utrzymaniu zaufania, co działa w obie strony.

Najczęstsze błędy

Partnerstwo na linii rodzice-dziecko ma jednak minusy w przypadku przybrania skrajnej formy. Najczęstszym błędem w relacji dzieci i rodziców jest obarczanie najmłodszych obowiązkami, na które są jeszcze zbyt młode. Dotyczy to również podejmowanych tematów rozmów. Jak twierdzi Michael Winterhoff, znawca w zakresie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, dzieci wychowywane „skrajnie po partnersku” mogą mieć problemy z radzeniem sobie z frustracją, sumieniem, organizacją pracy (także w dorosłym życiu) czy umiejętnością działania w grupie. Następować będzie bowiem dysproporcja w postrzeganiu różnych sytuacji między dzieckiem wychowanym w ten sposób a dziećmi, których rodzice wybrali inny model.

Aktywne słuchanie

Coraz większa część rodziców decyduje się na tak zwane naturalne rodzicielstwo, rodzicielstwo bliskości, które odrzuca wyuczone metody wychowawcze, stawiając na empatię oraz intuicję. Taka forma wychowania dziecka uczy, jak rozmawiać z dziećmi bez konieczności stosowania sztucznych technik. Podstawą jest szacunek do najmłodszych i zrozumienie. Dlatego ważne jest aktywne słuchanie malucha.

Chwalenie dziecka

Sztuką w wychowaniu najmłodszych jest sposób, w jaki są one chwalone. A jak chwalić dziecko, by pozostało ambitne i jednocześnie miało w sobie pokorę? Przede wszystkim nie koloryzować rzeczywistości i nie podcinać mu skrzydeł. Podkreślanie mocnych stron buduje pewność siebie (Dowiedz się, jak wspomagać mocne strony dziecka) i nie należy o tym zapominać, jednak nadmierne skupianie się na zaletach może wywołać odwrotny efekt.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również