Początki na ściance wspinaczkowej
Jak się przygotować, aby nie nabawić się kontuzji?
Spis treści:
- Tradycyjna wspinaczka czy bouldering?
- Pierwsze zajęcia
- Odpowiedni strój – w co się ubrać na ściankę wspinaczkową?
- Magnezja – co to takiego?
Jeśli marzy Ci się wspinaczka po górskich szczytach, musisz uzbroić się w cierpliwość. Na początek najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta na ściance wspinaczkowej, gdzie poznasz techniki asekuracji, a także pod okiem specjalistów stawisz pierwsze kroki w tym sporcie. Niesie on ze sobą ryzyko kontuzji, dlatego nie ma tutaj drogi na skróty. Zanim zaczniesz się wspinać, musisz nauczyć się robić to w sposób bezpieczny, a także doskonalić swoją technikę. Dlatego wspinaczka to dobry sport dla osób dążących do celu, ale także wytrwałych i cierpliwych. Sukcesy osiąga się dopiero po czasie, po wielu próbach i staraniach.
Tradycyjna wspinaczka czy bouldering?
Różnica między tymi dwiema formami wspinaczki jest dość zasadnicza. W przypadku tradycyjnej wspinaczki będziesz wspinać się na wysoką ścianę, zwykle kilkunastometrową. Dodatkowo będziesz poruszać się w uprzęży, a jedna z osób stojących na dole będzie Cię asekurować. Tymczasem bouldering to wspinanie się na ścianę o wysokości kilku metrów. Osoba wspinająca się nie jest zabezpieczona żadnymi linami. W razie upadku przed kontuzją chronią ją grube materace, które zapewniają bezpieczne lądowanie. Podsumowując, tradycyjna wspinaczka to pokonywanie kolejnych metrów w górę, a bouldering to doskonalenie umiejętności wspinania się na niższych ściankach.
Pierwsze zajęcia
Pierwszy raz na ściance wspinaczkowej będzie oznaczać dla ciebie 1,5-godzinne szkolenie z asekuracji, a także naukę podstaw techniki wspinaczkowej – każda firma zajmująca się wspinaczką oferuje taką usługę. Instruktor pokaże Ci, jak założyć sprzęt, a także w jaki sposób korzystać z lin asekuracyjnych. Odpowie również na każde, nawet wydawałoby się najbardziej banalne pytanie, ponieważ jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma złych pytań.
Odpowiedni strój – w co się ubrać na ściankę wspinaczkową?
Zanim zaczniesz uczęszczać na zajęcia, nie kupuj od razu drogiego sprzętu, a także profesjonalnego stroju – być może nie spodoba Ci się ta forma sportu. Zacznij od tego, co masz w szafie, a także wypożycz niezbędne elementy. Na pierwsze zajęcia na ściance wspinaczkowej przyjdź w ubraniu sportowym, które nie będzie krępować twoich ruchów. T-shirt i szerokie spodnie dresowe lub legginsy nadadzą się do tego idealnie. Pamiętaj, że spodnie powinny dawać możliwość wykonania swobodnych ruchów, zwłaszcza w stawie biodrowym oraz kolanowym. Jeśli chodzi o buty – powinny one mieć maksymalnie płaską podeszwę – na początek sprawdzą się przyległe do stopy trampki. Jeśli spodoba Ci się wspinaczka, odpowiednie buty do tego sportu to pierwsza rzecz, w którą powinieneś zainwestować. Nieodpowiednie obuwie może przyczynić się do nabycia nieprawidłowych nawyków, które później trudno będzie zniwelować. Wybierając buty do wspinaczki, kierujemy się trochę innymi zasadami niż przy wyborze tradycyjnego obuwia. But ten musi dokładnie przylegać do stopy – powinien być wręcz nieco za mały – chodzi o to, abyś koniuszkiem palca mógł wyczuć nawet minimalny stopień, o który oprzesz stopę. Po butach przyjdzie czas na sprzęt – zaopatrz się w woreczek na magnezję, uprząż wspinaczkową, a także przyrząd asekuracyjny. Dzięki takiemu ekwipunkowi będziesz mógł udać się do dowolnego obiektu wspinaczkowego bez konieczności wypożyczania sprzętu na miejscu.
Magnezja – co to takiego?
Pewny chwyt to podstawa na ściankę wspinaczkowej. Często zdarza się, że nasze dłonie się pocą, przez co ślizgają się i uniemożliwiają prawidłowy chwyt. Dzięki magnezji, czyli czystemu i organicznemu węglanowi magnezu, dłonie będą suche i zapewnią doskonałą przyczepność do ścianki. Poręczne opakowania magnezji sprawiają, że bez trudu zaaplikujesz ją na dłonie podczas wspinaczki, a także unikniesz kłopotliwego wysypywania się proszku. Żadna ścianka nie będzie straszna!
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________