Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaMakijaż

Puder ryżowy i bambusowy – matowanie idealne

Czym się różni puder ryżowy od bambusowego?

Data publikacji: 18 października 2017, 12:00
Jeśli masz cerę problematyczną lub z niedoskonałościami, a dotychczas stosowane kosmetyki matujące nie sprawdzały się w pielęgnacji i upiększaniu, sięgnij po puder ryżowy lub bambusowy. Te robiące zawrotną karierę kosmetyki upiększają, ale również pielęgnują i wspomagają starania w uzyskaniu zdrowej, pięknej cery.

Z Dalekiego Wschodu

O znakomitych właściwościach tych pudrów wiedziały już dawne elegantki z Dalekiego Wschodu. W celu uzyskania cery jedwabiście gładkiej, z satynową mgiełką, pudrowały skórę mączką pozyskaną z drobno zmielonych ziarenek ryżu. Dzięki temu na długie godziny ich buzie pozostawały matowe i świeże. Z kolei pradawne mistrzynie ajurwedy zachęcały do pokrywania cery pudrem bambusowym. Proszek ten, pozyskiwany z miąższu znajdującego się w łodygach najszybciej rosnącej trawy świata, koił i goił problemy skórne.

Czym się różni puder ryżowy od bambusowego, jeśli każdy z nich pozyskiwany jest z rośliny należącej do wielkiej botanicznej rodziny traw, każdy był stosowany już w starożytności i oba dedykowane są właścicielkom cer mieszanych, tłustych, ze skłonnością do łojotoku?

Czytaj więcej w temacie: Rodzaje cery - jak dbać o każdą z nich?

Puder ryżowy – biel, której nie widać

Charakterystyczną cechą pudru ryżowego jest jego naturalny biały kolor. Puder ryżowy powstaje po zmieleniu na mączkę nasion. Ciekawostką jest, że po nałożeniu pudru na skórę biel tego produktu zlewa się z kolorem ciała, a jednocześnie cera zyskuje świeży odcień i jednolity koloryt. Puder ryżowy bardzo dobrze trzyma się na skórze i nie zmienia barwy nawet po wielu godzinach od zaaplikowania ani po kontakcie z potem czy kosmetykami kolorowymi. To jedna z jego niewątpliwych zalet. Jak działa puder ryżowy, można przekonać się w ekstremalnych warunkach: znakomicie pochłania sebum i pot, nawet kiedy jest parno, duszno i gorąco. Dzięki temu skóra pozostaje na długo matowa i przyjemnie miękka, bo puder ryżowy znakomicie zmiękcza skórę. To efekt działania zawartej w pudrze i pochłaniającej wilgoć naturalnej skrobi.

Jak nakładać puder ryżowy?

Polecany jest jako produkt bazowy – pod inne rodzaje pudrów; znakomicie sprawdzi się również w sytuacji, kiedy ujednolicenie kolorytu i zatuszowanie niedoskonałości po trądziku czy ziemistości cery wskazane jest jeszcze przed nałożeniem podkładu. Na pokrytej pudrem ryżowym skórze lepiej prezentują się kolorowe kosmetyki upiększające. Jeśli pudrem tym musnąć z kolei skórę na zakończenie makijażu, uzyska się piękny, subtelny efekt rozjaśnienia cery i zatuszowania stref granicznych między różnymi kolorami kosmetyków.

Czytaj więcej w temacie: Draping czyli konturowanie twarzy

Puder bambusowy – naturalne minerały

Bije na głowę najlepsze podkłady do twarzy, tzw. mineralne, ponieważ sam jest skarbnicą tego typu składników – głównie krzemionki. Pomimo tego, że zawiera jej aż 90%, jest lekki jak mgiełka. To zasługa bardzo silnego rozdrobnienia masy roślinnej – jej pojedyncze cząstki mają w pudrze wielkość kilku mikronów. To jeden z najdrobniejszych pudrów na rynku – dlatego dokładnie pokrywa skórę jednolitą, długo utrzymującą się warstwą o znakomitych własnościach pochłaniania wilgoci i sebum. Dzięki zawartości krzemionki puder bambusowy wykazuje też działanie antybakteryjne i łagodzące stany zapalne.

Czytaj więcej w temacie: Jak dobrać odpowiednią bazę pod makijaż

Jak nakładać puder bambusowy?

Z uwagi na swoje gojące i wysuszające właściwości puder bambusowy polecany jest dla cer trądzikowych, łojotokowych. Właścicielki cer suchych powinny go używać jedynie sporadycznie – ponieważ codzienne stosowanie pudru bambusowego może doprowadzić do przesuszenia delikatnej cery.

W przeciwieństwie do pudru ryżowego nie wykorzystujemy go raczej jako bazy. Zaleca się puder bambusowy stosować raczej do wykończenia makijażu i jego utrwalenia. Nakładać go można  samodzielnie albo zmieszany z innymi rodzajami pudrów naturalnych czy mineralnych. Zaaplikowany na włosy posłuży jako szampon na sucho, a na ciało – jako produkt dezodoryzujący i pochłaniający nadmiar potu.

Czytaj więcej w temacie: Wybór odpowiedniego pędzla do makijażu

Przy podejmowaniu decyzji o tym, czy kupić puder bambusowy, czy puder ryżowy, warto zerknąć w swoją metrykę: zawarta w pudrze bambusowym krzemionka znakomicie odbija światło, dlatego zmarszczki i bruzdy na skórze stają się mniej widoczne.

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót