Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Sapka, czyli utrudnione oddychanie u dziecka

Przyczyny, objawy i leczenie sapki niemowlęcej

Data publikacji: 23 czerwca 2017, 01:20
Sapka niemowlęca jest przypadłością, która dotyczy prawie wszystkich maluchów. Bardzo często za jej objawy odpowiadają sami młodzi i przewrażliwieni rodzice, którzy utrzymują zbyt wysokie temperatury w pokoju dziecięcym i obawiają się wietrzenia. Z drugiej jednak strony, sapka niemowlęca może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak alergie pokarmowe czy infekcje. Kiedy więc należy udać się z dzieckiem do lekarza?

Co to jest sapka i jakie są jej objawy?

Sapka niemowlęca to stan opisywany przez rodziców jako utrudnione oddychanie maluszka. Jest efektem blokady przepływu powietrza przez jamę nosową. Mama może zgłaszać lekarzowi, że słyszy „bulgotanie” i „furczenie”, które nasila się zwłaszcza podczas karmienia i snu. Jest to poważny problem, ponieważ noworodki i niemowlęta oddychają głównie przez nos. Zapewnia to oczyszczanie, nawilżanie i ocieplanie wdychanego powietrza. Przy zatkanym nosie niemowlaki zaczynają oddychać przez usta, co ułatwia patogenom penetrację do dróg oddechowych i sprzyja rozwojowi infekcji.

Przyczyny występowania sapki niemowlęcej

Sapka niemowlęca jest efektem obrzęku błony śluzowej nosa lub zalegania w jego wnętrzu łez, wydzieliny lub resztek ulanego pokarmu. Przyczyną sapki może być infekcja, np. wirusowa, która po prostu przebiega z katarem, lub alergia pokarmowa, która może się objawiać nadmiernym ulewaniem. Błona śluzowa nosków maluszków jest bardzo wrażliwa także na zmiany temperatur powietrza, stopień jego nawilżenia i kurz. Dlatego w pomieszczeniach zbyt nagrzanych z przesuszonym powietrzem, niewietrzonych, nasileniu ulegają objawy sapki.

Co na sapkę niemowlęcą?

Jeśli sapka niemowlęca jest efektem zatkania noska wydzieliną, należy go oczyszczać za pomocą specjalnych aspiratorów. Róbmy to bardzo precyzyjnie i ostrożnie, aby nie uszkodzić błony śluzowej i naczynek. Aby ułatwić usunięcie wydzieliny, możemy przed zabiegiem wkroplić kroplę soli fizjologicznej, która delikatnie ją rozpuści. Nigdy nie należy tego robić w pozycji leżącej, bo moglibyśmy doprowadzić do zakrztuszenia maluszka.

Zadbajmy także o stan powietrza w mieszkaniu i pokoiku dziecięcym. Wietrzmy pomieszczenia, a w razie potrzeby dodatkowo nawilżajmy powietrze, co ułatwi dziecku oddychanie. Można to zrobić domowymi sposobami, rozkładając na kaloryferach wilgotne ręczniki, lub za pomocą specjalnych nawilżaczy powietrza. Nie zaleca się jednak wieszania tam prania do suszenia, chyba że zostało wyprane bez użycia środków zapachowych, które mogłyby wręcz prowadzić do drażnienia oskrzeli i ich obkurczania. W pokoju maluszka powinno być ciepło, ale w granicach zdrowego rozsądku. W ciągu dnia temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, a w nocy 18 stopni Celsjusza! Nie obawiajmy się także spacerów. Świeże, wilgotne powietrze na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Czytaj: Zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze w pomieszczeniu

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli sapka niemowlęca nie ustępuje po kilku dniach, należy zgłosić się do pediatry. Bezzwłocznie natomiast trzeba się udać, jeśli podejrzewamy, że przyczyną sapki jest infekcja. Towarzyszą jej wówczas często zwiększona drażliwość maluszka, osłabiony apetyt i podwyższona temperatura ciała. Podobnie zwracajmy uwagę na wszelkie objawy możliwej alergii pokarmowej. Do symptomów należą bóle brzuszka, kolki, nieukojone ataki płaczu, masywne ulewania i wymioty, wysypka, wzdęcia i biegunki, a także kaszel. Jeśli podejrzewamy alergię pokarmową, również natychmiast udajmy się do pediatry.

Katarzyna Wiak

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również