Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja – przepis na piękne zęby

Na czym polegają zabiegi skalingu, piaskowania oraz fluoryzacji zębów?

Data publikacji: 11 września 2017, 08:00
Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu i zdrowych, białych zębach. Aby móc się nimi cieszyć, należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Czasami samo mycie zębów niestety nie wystarczy. Z pomocą przychodzą nam wówczas zabiegi stomatologiczne, które pomagają uzyskać oczekiwany efekt. Aby z nich skorzystać, warto udać się na wizytę do dentysty, który doradzi nam najlepsze rozwiązania.

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Osadzanie się kamienia nazębnego to naturalny proces. Trzeba go jednak usuwać i to nie tylko ze względów estetycznych. Może on stać się bowiem przyczyną wielu dolegliwości, takich jak nadwrażliwość zębów, stany zapalne prowadzące do krwawienia dziąseł, a także paradontoza, która może oznaczać dla nas utratę zębów. Zabiegiem, który pozwala na usuwanie kamienia nazębnego, jest właśnie popularny wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych skaling.

Można wymienić dwa rodzaje skalingu:

  • skaling naddziąsłowy - podczas zabiegu usuwany jest kamień nazębny z powierzchni zębów. Stomatolodzy polecają wykonywać skaling raz w roku. Metodą skalingu, która jest praktycznie bezbolesna, jest usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków lub lasera,
  • skaling poddziąsłowy - w przypadku skalingu poddziąsłowego usuwa się kamień nazębny, który odłożył się pod powierzchnią dziąseł.

Po skalingu stomatolodzy wykonują polerowanie zębów, które pomoże nam dłużej cieszyć się białymi zębami.

Czytaj więcej w temacie: Skuteczne sposoby na wybielanie zębów

Piaskowanie zębów – skuteczne usuwanie płytki nazębnej

Innym popularnym zabiegiem higienicznym jamy ustnej jest piaskowanie zębów. Jest bezbolesny i trwa około pół godziny. W trakcie piaskowania stomatolog przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, a także z wykorzystaniem wody, rozpyla piasek dentystyczny w jamie ustnej pacjenta. Piasek ten dociera nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków uzębienia, usuwając jednocześnie płytkę nazębną oraz przebarwienia. Na końcu, za pomocą specjalnego ssaka, piasek jest odsysany z jamy ustnej. Piaskowanie często łączy się z zabiegiem, jakim jest lakierowanie zębów – dentysta nakłada na nie lakier fluorkowy, który ma za zadanie wzmocnienie szkliwa.

Fluoryzacja zębów – na ratunek zębom

Fluoryzacja zębów polega na pokryciu ich specjalnym lakierem lub żelem charakteryzującym się wysokim stężeniem fluoru. Fluor jest nam potrzebny do budowy kości, a także zębów. Znajdziemy go w wodzie, w pożywieniu, a także w paście do zębów – jeśli jednak to nie wystarcza, warto poddać się dodatkowemu zabiegowi fluoryzacji, który wzmocni tkanki zęba i uodporni go na działanie kwasów obecnych w jamie ustnej, a także ochroni go przed bakteriami wywołującymi próchnicę. Fluoryzację często stosuje się w szkołach jako element profilaktyki dbania o zęby, dzięki czemu dzieci uczą się prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Czytaj więcej w temacie: Diastema, czy ta charakterystyczna przerwa między zębami wymaga korekty?

 

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót