Sojonez, aquafaba, czarna sól, czyli wegańskie zamienniki popularnych składników
Wegańskie zamienniki jajek i nie tylko
Aquafaba
Ten dosyć niepospolicie brzmiący i na pozór trudno dostępny składnik to nic innego, jak woda z puszki po cieciorce lub woda po jej gotowaniu. Do jej szczególnych zalet należy fakt, że można ją ubić jak białko jajka, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozmaitych ciast, kremów, lodów i innych deserów. Kto by przypuszczał, że można dzięki niej wyczarować np. pyszne bezowe ciastka lub prawdziwy wegański tort bezowy, który zachwyci wszystkich sceptyków? Ale to nie koniec jej zastosowań! Aquafaba, podobnie jak żółtko jaja kurzego, ma zdolność do emulgacji, czyli łączenia dwóch niemieszających się ze sobą substancji. Dlatego właśnie może być świetną bazą dla wegańskiego majonezu, który zdaniem wielu smakuje lepiej od jego sojowych, kalafiorowych i fasolowych alternatyw. Dobra wiadomość – komponując sałatkę warzywną w wariancie wegańskim, nie trzeba więc całkowicie wyrzekać się posmaku nuty majonezowej.
Czarna sól Kala Namak
Indyjska czarna sól o nazwie Kala Namak to drugi składnik, a raczej przyprawa, która przydaje się w roślinnej kuchni, a ceniona jest przede wszystkim za... jajeczny smak. Bez wątpienia świetnie sprawdzi w puszystej, gładkiej, bezjajecznej paście z tofu lub tofucznicy, czyli wegańskiej wersji popularnej jajecznicy. To doskonały element wegańskiego śniadania i nie tylko. Czarną sól można kupić w każdym ekologicznym sklepie lub znaleźć na półkach supermarketów (w działach ze zdrową żywnością lub z kuchnią z różnych stron świata).
Sojonez
Chyba najbardziej znana i popularna wegańska odmiana majonezu. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje on na bazie soi, a konkretniej – mleka sojowego. Istnieje wiele receptur na sojonez – zależnie od przepisu do mleka sojowego dodaje się w różnych proprocjach ocet jabłkowy, sok z cytryny, odrobinę musztardy, oleju oraz przyprawy i ewentualnie inne dodatki. W smaku przypomina tradycyjny majonez, choć da się w nim wyczuć sojową nutę. Idealnie nadaje się jako sos do bezmięsnych burgerów czy sałatek.
Wędzona papryka
Bez niej wiele wegańskich dań niemal nie miałoby racji bytu. To ona nadaje im aromat wędzonego mięsa, dlatego nie można pominąć tej przyprawy, gotując wegańską grochówkę czy fasolkę po bretońsku. Dzięki wędzonej, słodkiej papryce te potrawy smakują jak z wojskowego kotła, a różnicy może nie zauważyć niejeden zwolennik tradycyjnej mięsnej kuchni.
Inne popularne zamienniki
Z pewnością mięsożercy zastanawiają się, jak weganie mogą zastąpić ser i mleko. Nic bardziej prostego. W kuchni roślinnej znajdziemy przepisy na wegański twarożek z nerkowców lub pestek słonecznika, a także szybkie sposoby na domowe mleko z migdałów lub wspomnianego już słonecznika.
Kamil Dobrowolski
___________________________REKLAMA
___________________________________