Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Szczoteczka elektryczna czy zwykła? Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Czy szczoteczki elektryczne są lepsze?

Data publikacji: 11 maja 2017, 01:21
Badacze z San Francisco University of California przeprowadzili badania na grupie 60 osób stosujących szczoteczki zwykłe i elektryczne. Po 12-tygodniowych obserwacjach nie zauważyli znaczących różnic w zachowaniu higieny jamy ustnej i czystości płytki nazębnej u obu grup. Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy szczoteczki elektryczne są lepsze.

Szczoteczka elektryczna czy manualna?

Jak podkreślają badacze, różnice między szczoteczkami są niewielkie, a dobór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb. Decyzja, czy szczoteczka elektryczna będzie lepsza niż tradycyjna, powinna zostać podjęta po konsultacji z dyplomowaną higienistką, stomatologiem lub lekarzem dentystą. Panuje jednak zgodność, że w dobie zintegrowanego leczenia nie tylko szczoteczka jest ważna, ale przede wszystkim połączony sposób dbania o higienę jamy ustnej, czyli: częstotliwość, sposób i czas mycia zębów, a także używanie akcesoriów wspomagających, takich jak irygator do zębów, nić dentystyczna czy bakteriobójcze płyny do płukania jamy ustnej. Wśród dentystów panuje też zgodność co do wyższości stosowania szczoteczki elektrycznej przez osoby niepełnosprawne fizycznie lub/i umysłowo, które mogą mieć trudności z manualnym używaniem szczoteczki do zębów.

Czytaj również: Trudna sztuka nitkowania - jak krok po kroku czyścić zęby? 

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Używanie elektrycznej szczoteczki jest bardzo proste i przez wielu uważane za łatwiejsze niż codzienne szczotkowanie zwykłą szczoteczką. Żeby prawidłowo umyć zęby elektryczną szczoteczką, należy po naniesieniu na nią pasty do zębów ułożyć główkę szczoteczki włosiem do zęba pod kątem 45 stopni, lekko docisnąć, włączyć i przesuwać ją kolejno z jednego zęba na drugi. Główka na ogół czyści jednocześnie tylko jeden ząb, dlatego trzeba pamiętać o wszystkich zębach, zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Szczoteczka soniczna wykonuje ok. 40 000 (niektóre szczoteczki nawet 48 000) szybkich ruchów włosia połączonych z ruchami wymiatającymi na sekundę, w efekcie których dochodzi do kawitacji, czyli zamiany śliny połączonej z pastą w gaz, a konkretniej mikrobąbelki, które wnikają w trudno dostępne szczeliny międzyzębowe i kieszenie poddziąsłowe. Z kolei szczoteczki elektryczne wykonują ruchy rotacyjne w dużo mniejszej liczbie –  od 5 600 do 8 800 na minutę i dużo gorzej radzą sobie z czyszczeniem szczelin międzyzębowych, dlatego soniczne będą dużo lepszym rozwiązaniem, np. dla osób, które noszą aparat ortodontyczny.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

Producenci szczoteczek elektrycznych dzielą grupy docelowe na 2 kategorie: dzieci od 4. roku życia i dorosłych. Stomatolodzy jednak sugerują, że szczoteczkę elektryczną najbezpieczniej jest stosować dopiero od 6. roku życia dziecka. Ma to związek z wymianą uzębienia mlecznego na stałe. Żeby dziecko mogło sprawnie i w pełni wykorzystać zalety szczoteczki elektrycznej, musi wcześniej opanować sztukę mycia zębów szczoteczką manualną, a na rodzicach spoczywa obowiązek dbania o higienę jamy ustnej dziecka aż do 10. roku życia. Warto też dodać, że używanie szczoteczki, zarówno zwykłej, jak i elektrycznej, w trakcie wymiany zębów wymaga stosowania pasty z fluorem, a u dzieci z próchnicą – specjalnych płynów bakteriobójczych.

 

 

Monika Michalska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót