Sztuczne światło a problemy ze wzrokiem. Jak dostosować światło w pomieszczeniu?
Jaka powinna być barwa oświetlenia w pomieszczeniu?
Spis treści:
- Rodzaje sztucznego światła
- Oświetlenie mieszkania
- Dobór światła do pracy przy komputerze, oglądania telewizji i czytania
- Regeneracja oczu
Rodzaje sztucznego światła
Sztuczne światło może być zimne lub ciepłe. Kolor światła wyraża się w Kelwinach i jest oznaczane literą K na opakowaniu żarówek. Dla oczu korzystniejsze jest światło ciepłe o niskiej wartości Kelwinów (poniżej 2700K). Dla porównania, barwa światła dziennego to 4000K.
Ciepłe światło jest emitowane przez tradycyjne żarówki. Jego zaletą jest to, że nie zniekształca barw otaczających przedmiotów. Niestety, takie żarówki zużywają najwięcej energii, w wyniku czego są wycofywane ze sprzedaży.
Dla naszych oczu najgroźniejsze jest zimne, ostre światło kiepskiej jakości jarzeniówek. Przedmioty w nim widziane są blade. Prowadzi ono do szybkiego męczenia wzroku, wysychania spojówek i podrażnień. Pamiętajmy o tym, że jeśli jesteśmy zmuszeni pracować w pomieszczeniu oświetlonym świetlówkami liniowymi, zdecydujmy się na lampkę biurkową ze zwykłą żółtą żarówką, aby nieco zrównoważyć ostre światło.
Obecnie popularne staje się oświetlenie ledowe, które niestety również jest zimne i często wiąże się z szybkim zmęczeniem i podrażnieniem oczu. Bardzo istotne jest to, by lampy ledowe instalować tak, by nie były bezpośrednio widoczne, ponieważ emitują bardzo silne światło. Co więcej, mogą powodować bóle i zawroty głowy przez zjawisko bardziej lub mniej widocznego migotania.
Oświetlenie mieszkania
Oświetlenie naszego mieszkania czy domu musi być dobrze rozplanowane, a i moc żarówek odpowiednio dobrana. Pamiętajmy, że zarówno niedostateczne, jak i nadmierne światło jest szkodliwe zarówno dla naszego wzroku, jak i ogólnego komfortu. Najważniejsze jest oświetlenie główne, sufitowe, ale nie zapominajmy też o rozproszonych innych źródłach światła na różnych ścianach i wysokościach, które będą zapobiegać odbijaniu się światła głównego od otaczających przedmiotów. Do dobrego oświetlenia pokoju o powierzchni 20 metrów kwadratowych potrzebne jest około 5 żarówek o mocy około 100W, w tym przynajmniej 3 żarówki powinny być oświetleniem sufitowym.
Dobór światła do pracy przy komputerze, oglądania telewizji i czytania
W miejscu pracy najważniejsze jest jak największe rozproszenie źródeł światła. Należy zainstalować lampy sufitowe, ale też biurkowe. Odpowiednia lampa biurkowa powinna mieć długie ramię, które można dowolnie regulować. Podobnie powinien wyglądać pokój ucznia, w którym konieczne jest zainstalowanie źródła światła padającego bezpośrednio na książkę lub zeszyt. Dla osób praworęcznych powinno się ono znajdować po lewej stronie, po to by ręka nie zasłaniała światła.
W trakcie pracy przy komputerze należy pamiętać o tym, aby źródło światła otoczone było nieprzezroczystym abażurem, by nie odbijało się ono od blatu biurka. W innym razie grozi nam zjawisko „olśnienia”, prowadzące do przemęczenia oczu. Dla osób noszących okulary, a pracujących dużo przy monitorze istotne jest, aby zaopatrzyli się w szkła okularowe z antyrefleksem, niwelujące uciążliwe odbicia światła.
Przy oglądaniu telewizji, w pomieszczeniu również powinny być zapalone lampki, najlepiej rozproszone o niezbyt dużej mocy. Należy siedzieć co najmniej 2 metry od ekranu i pamiętać o częstszym mruganiu oczami, bo stałe wpatrywanie się w punkt nieruchomym wzrokiem doprowadza do wysychania spojówek.
Regeneracja oczu
Jeśli dotyka nas problem przesuszania spojówek, należy zaopatrzyć się w krople do oczu, które przyniosą szybką ulgę i odświeżenie. Jednak dla codziennej regeneracji oczu najważniejszy jest sen. Należy zadbać o to, by spać w całkowicie zaciemnionym miejscu, co jest coraz większym problemem w miastach, gdzie za oknem jest mnóstwo latarni czy neonów. Powinniśmy wówczas zainwestować w kotary lub rolety, które zapewnią pełen odpoczynek oczu.
Krzysztof Pawlak
___________________________REKLAMA
___________________________________