Wrastające paznokcie – bolesny i uciążliwy problem. Jak go uniknąć?
Przyczyny, objawy i sposoby na wrastające paznokcie
Przyczyny wrastania paznokci
Wrastanie paznokci najczęściej jest spowodowane nieprawidłowym obcięciem paznokci – zbyt krótko lub z zaokrąglonymi brzegami. Przyczyną tego bolesnego problemu mogą być również: noszenie ciasnych butów, butów na wysokim obcasie ze zwężonym czubkiem, niewyleczona grzybica paznokci, wrodzone predyspozycje, a także wszelkie uderzenia, przytrzaśnięcia lub uszkodzenia w okolicy paznokcia, a nawet skaleczenia, np. przy wycinaniu skórek lub usuwaniu brudu spod paznokci za pomocą ostrych narzędzi.
Niezauważony przez nas niewielki fragment paznokcia schowany w wale paznokciowym z powodu braku wystarczającej ilości miejsca by rosnąć, zaczyna wbijać się w skórę po bokach. Najczęściej problem wrastania dotyczy paluchów stóp (wynika to z tego, że paznokcie na tych palcach są najtwardsze i najłatwiej jest im przebić skórę), ale może zdarzyć się także na pozostałych palcach stóp, a niekiedy dotyczy także paznokci dłoni.
Objawy wrastania paznokci
Pierwszymi objawami wrastania paznokci są: uczucie dyskomfortu i ból spowodowany wrastaniem fragmentu płytki w skórę. Dolegliwości te nasilają się przy zakładaniu butów, chodzeniu i wszelkiej aktywności fizycznej. Z czasem po bokach paznokcia, wokół wału paznokciowego, można zauważyć zaczerwienienie i opuchliznę, a gdy skóra zostanie przebita przez odłamek, występuje również krwawienie. Często w takim przypadku dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, którego efektem jest powstanie ropnej wydzieliny w wale paznokciowym.
Co robić przy problemie wrastających paznokci?
Podstawowym postępowaniem w przypadku problemu z wrastającymi paznokciami jest prawidłowe obcinanie paznokcia – jego długość musi być dostosowana do anatomicznego kształtu palca i nie może powodować podrażnień (np. przy zbyt krótkim obcięciu), gdyż łatwo wtedy o infekcję. Paznokcie należy obcinać w linii prostej, a nie na okrągło, natomiast koniec płytki paznokciowej należy delikatnie spiłować pilniczkiem. Jeśli samodzielne wykonanie pedicure’u stanowi problemem, pomóc może doświadczona pedicurzystka lub podolog.
Kiedy do podologa?
Kiedy problem zaczyna być bardzo poważny, należy udać się na konsultację do podologa, czyli specjalisty zajmującego się chorobami stóp (nie jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu) – zdecyduje on, jakie zabiegi na wrastający paznokieć zastosować. W leczeniu stosuje się często klamry korygujące – cienkie paski z tworzywa sztucznego, które przytwierdza się do płytki paznokcia w taki sposób, by zmieniły kierunek jego rośnięcia i zapobiegały wrastaniu. Klamry te mocuje się za pomocą specjalnego kleju, są wodoodporne, mało widoczne i można malować je lakierem. Stosowany niekiedy zabieg chirurgicznego wycięcia wrastającego paznokcia polega na usunięcia brzegu paznokcia wraz z jego łożyskiem, jednak nie daje on pewności, że paznokieć będzie odrastał we właściwym kierunku i jest rozwiązaniem ostatecznym.
Profilaktyka wrastających paznokci
Aby nie dopuścić do wrastania paznokci, zaleca się wizyty w salonie kosmetycznym i wykonanie pedicure’u mniej więcej raz w miesiącu, bez względu na porę roku. Szczególną troską i uwagą warto otoczyć duże palce stopy, sprawdzając w trakcie kąpieli, czy po bokach paznokci nie tworzą się niepokojące zmiany, zaczerwienienia lub obrzęki. Jeśli chcemy pozbyć się skórek, należy sięgnąć po specjalne płyny zmiękczające, a brud spod paznokci usuwać wacikiem zamoczonym w spirytusie i nie dopuszczać do sytuacji, w której zranimy palec ostrymi końcami nożyczek lub innym narzędziem.
Domowe sposoby na wrastające paznokcie
Jeśli dolegliwość jest we wczesnej fazie rozwoju i nie doszło jeszcze do infekcji, możemy sięgnąć po domowe sposoby, które zahamują rozwój procesu wrastania i złagodzą ból. Ukojenie przyniesie w takim przypadku moczenie stóp w cieplej wodzie z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej, które zmniejszy obrzęk. Należy unikać samodzielnego wycinania paznokcia i nieumiejętnego piłowania – z problemem najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże zlikwidować problem.
Justyna Tylman
___________________________REKLAMA
___________________________________