Wypełnianie ust kwasem hialuronowym. Czy efekt pełnych ust wymaga dużych poświęceń?
Wady i zalety zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym
Powiększania ust kwasem hialuronowym - cena
Cena pojedynczego zabiegu w dobrych gabinetach lub klinikach medycyny estetycznej waha się w granicach od 800 do 1300 zł. Niestety, każda większa promocja powinna wzbudzić naszą czujność. Dobry preparat sam w sobie kosztuje kilkaset złotych, jest zatem jasne, że oferowane za 300 czy 400 złotych zabiegi muszą się odbywać z udziałem słabej jakości, czasem wręcz niedozwolonych preparatów, których efektów działania i powikłań nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Bywa, że pod niską ceną zabiegu wstrzykiwania kwasu hialuronowego w usta kryje się osoba, która wykonuje zabieg bez odpowiednich uprawnień (np. kosmetyczka, kosmetolog lub pielęgniarka). Pamiętajmy, że do przeprowadzenia powiększania ust kwasem hialuronowym uprawniony jest wyłącznie lekarz zajmujący się medycyną estetyczną, a stosunkowo duża cena zabiegu obejmuje zarówno wysokiej jakości preparat, jak i specjalistyczne wyszkolenie i doświadczenie lekarza.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne
Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, wypełnianie ust kwasem hialuronowym może się wiązać z pewnymi efektami niepożądanymi. W przeciwieństwie do kolagenu pochodzenia zwierzęcego, stosowany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy otrzymywany jest syntetycznie (metodą biofermentacji), przez co nie posiada właściwości alergizujących (nie jest konieczne wykonywanie testów uczuleniowych przez zabiegiem). W rzadkich przypadkach mogą jednak pojawiać się miejscowe objawy związane z nadwrażliwością na podany preparat. Należą do nich utrzymujący się obrzęk w miejscu wstrzyknięcia lub w tkankach wokół podanego kwasu, zaczerwienienie oraz tkliwość. Bardzo rzadko występują wykwity trądzikopodobne po zabiegu. Nieprzestrzeganie zasad dezynfekcji może również sprzyjać wystąpieniu zakażenia.
Wygląd ust po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego
Niezależnie od wystąpienia ewentualnych, rzadkich powikłań po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym, możemy się spodziewać pewnych objawów typowo występujących po tego typu zabiegu. Usta po ostrzyknięciu są zazwyczaj nieco obrzęknięte, mogą być zaczerwienione. W okolicy implantu możemy odczuwać tkliwość i bolesność w miejscu wkłucia. Objawy te wycofują się samoistnie w ciągu tygodnia po wykonaniu zabiegu.
Efekt zabiegu, w zależności od użytego kwasu hialuronowego (konkretnego rodzaju preparatu, stopnia usieciowania kwasu) utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Wypełnianie kwasem hialuronowym pozwala na zwiększenie objętości czerwieni wargowej, poprawę konturu ust, uwydatnienie zarysu wargi górnej oraz wygładza drobne zmarszczki nad górną wargą i w okolicy kąta ust. Pada zatem pytanie, czy takie zmarszczki są bardziej wskazaniem do botoksu czy kwasu hialuronowego. Zależy to od ich podłoża – w przypadku zmarszczek, w których powstawaniu ma udział intensywne działanie mięśni mimicznych okolicy ust, sam kwas hialuronowy może być niewystarczający. W takich wypadkach warto zapytać lekarza o zasadność wykonania zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej.
Czy zabieg jest bolesny?
Mimo, że powiększanie ust przeprowadzane jest po ich znieczuleniu (powierzchniowym, np. kremem lub stomatologicznym), iniekcja kwasu może wiązać się z umiarkowaną bolesnością w trakcie oraz po zabiegu. Jednak efekty uzyskane przy pomocy kwasu hialuronowego bywają spektakularne, a zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny. Przy prawidłowym wykonaniu ryzyko objawów niepożądanych nie przekracza przeciętnego w medycynie estetycznej. Każdy kolejny zabieg powiększania ust pozwala osiągnąć pożądany efekt i nawilżenie ust. Dlatego coraz więcej osób jest zdania, że warto zdecydować się na wypełnianie kwasem czerwieni wargowej. Konieczna jest jednak kwalifikacja zabiegu przez lekarza, który ustali właściwe proporcje, wykluczy ewentualne przeciwwskazania i przeprowadzi całą procedurę z odpowiednią starannością.
Ewa Woźniak
___________________________REKLAMA
___________________________________