Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Zapobieganie i łagodzenie dolegliwości „dnia poprzedniego”. Czy są skuteczne metody na kaca?

Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Data publikacji: 21 stycznia 2017, 02:00
Tabletki na kaca, kawa z cytryną i wiele innych – sposobów na objawy zatrucia alkoholowego podaje się mnóstwo. Często jednak kacowi można zapobiegać, o czym równie często zapominamy. A co, jeśli już skutki „dnia poprzedniego” nas dopadły? Istnieją metody na złagodzenie przykrych dolegliwości.

„Kac morderca nie ma serca” - czym właściwie jest kac?

Spożywając alkohol, musimy liczyć się z tym, że może wystąpić u nas kac. Tym potocznym terminem określa się dolegliwości, które pojawiają się na skutek zatrucia alkoholowego.

Niepożądane skutki picia alkoholu (szczególnie, jeżeli spożywamy go w nadmiernych ilościach) występują na skutek procesów metabolizowania tego związku. Podczas rozkładu etanolu powstają aldehydy, które stanowią jeden z czynników odpowiadających za występujące podczas kaca bóle głowy.

Pijąc alkohol, doprowadzamy również do... odwodnienia organizmu. Efekt ten pojawia się przez to, że etanol hamuje uwalnianie hormonu antydiuretycznego (wazopresyny). W prawidłowych warunkach związek ten odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie – jeżeli wazopresyna nie jest wydzielana, to wtedy w niekontrolowany sposób tracimy wodę z organizmu. Zwiększone wydalanie moczu to utrata nie tylko samej wody – wraz z nią tracimy też elektrolity, takie jak sód, potas czy magnez.

Kolejnym zjawiskiem, do którego dochodzi podczas zatrucia alkoholowego jest tendencja do hipoglikemii (spadku stężenia glukozy we krwi). Fizjologicznie, w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na glukozę powinno dochodzić do uwalniania tego związku z wątroby. Mechanizm ten jest zaburzony podczas kaca – wątroba jest niejako „zajęta” metabolizowaniem etanolu, przez co pogorszeniu ulegają zdolności tego narządu do regulowania stężenia glukozy we krwi.

Objawom zatrucia alkoholowego można zapobiegać!

Symptomy kaca potrafią być wyjątkowo uciążliwe – ból głowy, wzmożona potliwość czy przyśpieszenie bicia serca to tylko część pojawiających się dolegliwości. Innymi objawami tego stanu mogą być biegunka, nudności czy znaczna nadwrażliwość na światło i dźwięki. Szczęśliwie jesteśmy w stanie zapobiegać wymienionym problemom – musimy jednak o tym pomyśleć jeszcze przed wypiciem pierwszej porcji alkoholu.

Rad dotyczących tego, jak uniknąć kaca, udzielić można całkiem dużo. Przed konsumpcją alkoholu możemy np. spożyć obfity posiłek (spożycie posiłku, bogatego w tłuszcze, spowalnia wchłanianie się alkoholu, dzięki czemu organizm nadąża przekształcać to, co wchłonie, co z kolei znacznie obniża ryzyko kaca), zadbać powinniśmy również o dobre nawodnienie organizmu. Idąc na spotkanie towarzyskie, starajmy się być wypoczęci – organizm zmęczony całym dniem pracy będzie miał większe tendencje do popadnięcia w stan zatrucia alkoholowego, dlatego też nawet krótka drzemka może przynieść znamienne rezultaty.

Redukować szanse na pojawienie się kaca możemy także poprzez odpowiednie zachowania już podczas picia alkoholu. Jedną ze złotych rad w tym przypadku jest ta, aby unikać mieszania ze sobą różnych trunków. Jeżeli co jakiś czas drinka czy piwo zastąpimy szklanką wody, to również zmniejszymy ryzyko pojawienia się u nas objawów zatrucia alkoholowego.

Jak szybko wytrzeźwieć? Tabletki na kaca i inne specyfiki

Możemy zapomnieć lub po prostu nie zdążyć „przygotować” się do picia alkoholu, oprócz tego może nam się zdarzyć spożycie zbyt dużej ilości etanolu i kac po prostu się pojawi. Część z nas może mieć wtedy ochotę zamknąć się w domu i nie wychodzić z łóżka, pozostaje jednak pytanie: ile trwa kac? Czas ten jest zmienny, możemy jednak skorzystać z metod skracających długość kaca i łagodzących pojawiające się podczas niego dolegliwości.

Przede wszystkim słuchajmy się naszego organizmu. Jednym z objawów zatrucia alkoholowego jest wzmożone pragnienie, które wynika z odwodnienia – miejmy więc przy sobie dużą butelkę wody mineralnej.

W sprzedaży dostępne są tzw. środki na kaca. Zawierają one substancje, które przyspieszają metabolizm etanolu (np. aspirynę) i przez to ich zażywanie skraca okres występowania dolegliwości związanych z kacem. Wspomóc się możemy również kroplówkami z glukozą, które wyrównują, związaną z zatruciem alkoholowym, hipoglikemię – tutaj jednak trzeba zastrzec, że ze względu na dożylny sposób ich podawania, jest to rozwiązanie wykorzystywane raczej w warunkach szpitalnych.

Budząc się po udanym spotkaniu towarzyskim, możemy się zastanawiać, jak szybko wytrzeźwieć. Opisane wyżej metody owszem, pomogą nam uporać się z kacem, jednak nie przyśpieszą one naszego przechodzenia do stanu trzeźwości. Z tego względu, jeżeli nie jesteśmy pewni co do swojej trzeźwości, najlepiej zostańmy w domu. Środki na kaca nie zamaskują tego, że spożywaliśmy dzień wcześniej alkohol, a stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwości może grozić nawet jej utratą – i to bez okresu wypowiedzenia!

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót