Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Biotyna – jakie ma znaczenie dla organizmu?

Jakie skutki może powodować niedobór biotyny?

Data publikacji: 5 maja 2017, 01:47
Biotyna, witamina H, witamina B7. Czy to idealny kompleks witaminowy, składający się z kilku różnych witamin? Nic bardziej mylnego. To trzy różne nazwy jednego i tego samego związku, który pełni w organizmie wiele rozmaitych funkcji. Jakie jest działanie biotyny i co warto o niej wiedzieć? Jakie skutki może mieć jej niedobór w organizmie?

Działanie biotyny

Biotyna pełni kilka ważnych funkcji – ma duże znaczenie w funkcjonowaniu układu hormonalnego (m.in. wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy), procesie krzepnięcia krwi (uczestniczy w syntezie protrombiny, która jest czynnikiem tego procesu), ale także odgrywa istotną rolę w gospodarce węglowodanowej (wspomaga przetwarzanie węglowodanów przez organizm). Biotyna bierze udział również w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego – pomaga utrzymać dobre samopoczucie i stabilizuje odczuwanie bodźców.

Biotyna na włosy, ale czy tylko?

Większość osób kojarzy biotynę z zastosowaniem kosmetycznym i jej dobroczynnym wpływem na kondycję włosów. I rzeczywiście tak jest – niedobór biotyny może mieć związek z łysieniem, osłabieniem włosów, a także z łuszczeniem się skóry czy też zmianami o charakterze trądzikowym. Innym objawem niedoboru tej witaminy (czyli tzw. hipowitaminozy) mogą być senność i nerwowość. Zbyt mała ilość witaminy H może powodować również zapalenie spojówek czy też rozdwajanie się paznokci. Biotyna syntetyzowana jest również przez florę bakteryjną – z tego powodu jej niedobór może pojawiać się u osób, które poddawane są antybiotykoterapii przez długi czas. Co ciekawe, w białku jaja kurzego znajduje się awidyna, która wiąże biotynę, przez co może wystąpić jej niedobór w organizmie.

Jakie są źródła biotyny?

Dużą zawartością biotyny charakteryzują się takie produkty spożywcze, jak wątróbka lub drożdże. Biotynę można znaleźć również w jajach kurzych oraz w orzeszkach ziemnych, a więc także np. w maśle orzechowym. Ile biotyny dziennie należy dziennie przyjmować? Według zaleceń dla kobiet i mężczyzn do 50. roku życia powinno być to 30 ug/dzień.

Przedawkowania biotyny – jakie ma skutki?

Hiperwitaminoza – jako przeciwieństwo hipowitaminozy – to nadmiar witaminy w organizmie (określenie ogólne, które stosowane jest wobec wszystkich witamin). Jakie są tego skutki w przypadku biotyny? Okazuje się, że jej nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego nie notuje się działań niepożądanych związanych z jej nadmiarem w organizmie.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót