Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Cheatmeal, czyli skok w bok na diecie. Zrób sobie wolne od ścisłego jadłospisu!

Chet meal w diecie i jego wpływ na odchudzanie. Poznaj różnice między cheat meal a cheat day

Data publikacji: 10 października 2016, 02:21
Każda osoba, która choć raz była na diecie wie, jak trudno jest wytrwać w swoim postanowieniu i unikać sięgania po kaloryczne przekąski i słodycze. Nierzadko kończy się to niepowodzeniem i wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. Z myślą o takich osobach przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych sposób na dietę uwzględniającą tak zwany cheatmeal, czyli... oszukany posiłek.
Cheat meal - rodzinazdrowia.pl

Cheat meal na diecie

Osoba, która w czasie diety wystrzega się słodyczy, a także wszelkiego rodzaju fast foodów, raz w tygodniu może pozwolić sobie na małe co nieco. W ramach oszukanego posiłku mogą występować także kluski, makarony, słodkie naleśniki oraz niezdrowe przekąski.

U osób odchudzających się często występuje moment tak zwanego zatrzymania się wagi, co oznacza, że mimo stosowania diety i ćwiczeń przestajemy tracić kilogramy. Warto jest wówczas pobudzić metabolizm stosując cheatmeal. Dostarczając organizmowi jednorazową, ale zwiększoną w kalorie i węglowodany dawkę, sprawiamy, że zaczyna on pracować na większych obrotach, a dzięki temu spadek wagi zacznie być znów zauważalny. Co więcej, dzięki oszukanemu posiłkowi przyspieszymy redukcję tkanki tłuszczowej, a także zyskamy lepszy nastrój.

Dlaczego tak się dzieje? Wzrasta poziom hormonów, takich jak endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Ponadto zauważa się, że osoby stosujące cheatmeal mają większą motywację do ćwiczeń i osiągają lepsze efekty, ponieważ przestrzeganie diety z ustalonym, jednym oszukanym posiłkiem raz w tygodniu nie przytłacza ich i nie drażni.                                                     

Cheat meal czy cheat day?

Dietetycy ostrzegają, by nie mylić cheatmeal z cheatday, czyli objadaniem się słodyczami i fast foodami przez cały dzień, ponieważ taka dawka cukru i węglowodanów nigdy nie wyjdzie na dobre, a dodatkowo może skończyć się rewolucjami w naszym żołądku. Nasz organizm tylko na tym straci, a my będziemy musieli przeznaczyć kolejnych kilka dni na powrót do formy. Aby cheatmeal był skuteczny i pomagał nam w odchudzaniu, warto wybrać jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolimy sobie na taki oszukany posiłek. Będzie on wówczas nagrodą za naszą wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Należy jednak pamiętać, że nasz organizm dopiero po miesiącu od rozpoczęcia diety redukcyjnej, rozpocznie proces spalania kalorii. Dlatego najlepiej wprowadzić cheat meal po około trzydziestu dniach. Zgodnie z definicją oszukany posiłek może zawierać więcej kalorii niż pozostałe, jednak zalecane jest, żeby nie przekroczył on 1000 kalorii. Przykładem takiego dania może być hamburger (333 kcal) z frytkami (331kcal). Łączna liczba kalorii nie przekracza 1000, więc na pewno nam one nie zaszkodzą.

Cheat meal a odchudzanie i kalorie

Stosując cheatmeal należy pamiętać mimo wszystko o umiarze, aby nie zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć w odchudzaniu. Dlatego przemyślmy dobrze skład naszego cheatmeala, bo przecież, żeby schudną jeden kilogram, należy spalić aż 7000 kcal. Pamiętajmy o celu, jaki nam przyświeca, jedzmy zdrowo i rozważnie, a wówczas z pewnością osiągniemy zwycięstwo w walce o smukłą sylwetkę!

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również