Co może być przyczyną powstawania siniaków? Kiedy siniak powinien zaniepokoić?
Co robić, gdy siniak nie znika?
Czym jest siniak?
Siniak powstaje w momencie urazu, gdy dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia i nagromadzenia się krwi pod skórą. Początkowo ma więc kolor czerwony, a następnie hemoglobina wynaczynionych krwinek ulega rozkładowi, co powoduje zmianę barwy siniaka przez siną do żółtawobrunatnej. Tempo samoistnego zaniku siniaka jest uzależnione od jego wielkości i trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni.
Jak pozbyć się siniaka?
W momencie powstawania siniaka naszym celem powinno być zapobiegnięcie wypływowi krwi z uszkodzonego naczynia przez jego obkurczenie. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie powstania siniaka jest natychmiastowe przyłożenie zimnego okładu, który dodatkowo złagodzi ból. Jeśli jednak siniak już powstał i chcemy się go jak najszybciej pozbyć, należy stosować ciepłe okłady, przyspieszające rozkład hemoglobiny lub maści z wyciągiem z kasztanowca.
Leki a tendencja do powstawania siniaków
Podstawową grupą leków, które mogą być odpowiedzialne za skłonność do powstawania siniaków są leki rozrzedzające krew. Zaliczamy tu powszechnie stosowany jako lek przeciwbólowy, a także zapobiegający nadmiernej krzepliwości kwas acetylosalicylowy, antagonistów witaminy K, czyli warfarynę i acenokumarol, a także heparynę. Drugą grupą leków są glikortykosteroidy – leki przeciwzapalne stosowane np. w chorobach autoimmunologicznych.
Choroby związane z nadmiernym tworzeniem się siniaków
Nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń może być naszą cechą osobniczą. Z drugiej strony skłonność do tworzenia siniaków może być objawem skaz krwotocznych, wynikających z:
- nieprawidłowego funkcjonowania lub zbyt małej ilości płytek krwi odpowiedzialnych za proces krzepnięcia – częściej jest to zaburzenie nabyte jako efekt przewlekłego alkoholizmu, zakażeń wirusowych czy nacieczenia szpiku np. w chorobach nowotworowych, takich jak białaczka,
- niedoboru czynników krzepnięcia krwi produkowanych głównie przez wątrobę – niedobory mogą być wrodzone jak w hemofilii A czy B lub chorobie von Willebranda lub nabyte, np. w rozsianym wykrzepianiu wewnątrznaczyniowym, a także mogą świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu i niewydolności wątroby,
- nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych, które wykazują zwiększoną tendencję do urazów i pęknięć – wynikające z chorób autoimmunologicznych, zapaleń naczyń, niedoborów witaminy C czy występujące czasem w przebiegu zakażeń.
Kiedy więc zgłosić się do lekarza?
Po poradę należy udać się, gdy siniaki tworzą się samoistnie lub pod wpływem bardzo małego urazu. Do lekarza trzeba zgłosić się także wtedy, gdy siniaków na ciele występuje dużo lub gdy siniak nie znika po dłuższym okresie czasu. Lekarz może zlecić dodatkowe badania krwi, takie jak morfologia, aby ocenić liczbę płytek krwi i skierować na badania oceniające stan wątroby, odpowiedzialnej za produkcję czynników, które wraz z płytkami regulują proces krzepnięcia krwi.
Katarzyna Wiak
___________________________REKLAMA
___________________________________