Czy burczenie w brzuchu może być objawem choroby?
Dlaczego burczy nam w brzuchu?

Kiedy należy się zaniepokoić?
Przyczyn burczenia w brzuchu może być wiele, zarówno tych fizjologicznych, naturalnych jak i spowodowanych sytuacjami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Głośne przelewanie w brzuchu może być spowodowane dietą: wzdymające produkty ze szczególnym uwzględnieniem fasoli, grochu, świeżego mleka czy też suszonych śliwek. Również spożywanie napojów gazowanych czy też alkoholu może spowodować powstawanie charakterystycznych dźwięków wydobywających się z naszego brzucha.
Co poradzić na burczenie w brzuchu?
Prawidłowo zbilansowana dieta zawierająca odpowiednie proporcje poszczególnych produktów powinna stanowić pierwszy krok w walce z burczeniem w brzuchu. Nie mniej ważne jest również regularne spożywanie posiłków, dokładne gryzienie i połykanie małych kęsów, a także niemówienie podczas spożywania posiłków. Jak widać, sposoby na poradzenie sobie z burczeniem w brzuchu mogą być bardzo proste. Kiedy pojawiają się jednak bóle brzucha, zmiana wypróżnień i ogólny dyskomfort, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
Czy burczenie w brzuchu może się wiązać z poważną chorobą?
Wiele chorób przewodu pokarmowego może dawać objawy burczenia czy też przelewania się w brzuchu. Jest to objaw nie do końca specyficzny, jednak bóle brzucha i występowanie biegunek lub zaparć utrzymujące się co najmniej trzy miesiące mogą sugerować zespół jelita drażliwego – chorobę, na którą może cierpieć nawet co piąty Polak. Innymi częstymi chorobami przewodu pokarmowego jest choroba Leśniowskiego-Crohna czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W przypadku pierwszej choroby objawy kliniczne zależą od lokalizacji w przewodzie pokarmowym – przykładowo, jeśli patologia ma miejsce w jelicie cienkim często dochodzi do bólów brzucha, biegunek czy też gorączek – ich etiologia może być ciężka do uchwycenia, szczególnie na samym początku diagnostyki. Przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego – mogą wystąpić biegunki z domieszką krwi, gorączka i bóle brzucha. Każde dłużej utrzymujące się burczenie czy też uczucie przelewania powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, który ustali, dlaczego burczy w naszym brzuchu.
Mateusz Nawrocki
___________________________REKLAMA
___________________________________