Czy chroniczna niemożność odczuwania szczęścia jest chorobą? Czy można ją wyleczyć?
Sprawdź, co to jest anhedonia. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia anhedonii
Co to jest anhedonia i jakie są jej objawy?
Anhedonia to niemożność odczuwania radości, jak i przyjemności nie tylko emocjonalnej, ale także cielesnej czy intelektualnej. Przestajemy cieszyć się życiem, nie odczuwamy satysfakcji z wykonywanej przez nas pracy, a spotkanie z przyjaciółmi czy przytulenie przez bliską nam osobę nie poprawia już nam humoru. Są to objawy towarzyszące wielu zaburzeniom psychicznym, głównie depresji, ale także np. schizofrenii. Osoba cierpiąca na anhedonię staje się niezrozumiała dla otoczenia, jest bowiem obojętna i nie okazuje żadnych emocji.
Inną kwestią jest tzw. anhedonia indukowana, w której to grupa kulturowa czy religijna nakazuje powściągliwość emocjonalną.
Anhedonia - przyczyny
Ocenia się, że obecne tempo życia przyczynia się do wzrostu częstości zachorowań na depresję i pośrednio występowania anhedonii. Ludzie aktywni zawodowo spędzają w pracy nawet kilkanaście godzin, a także zajmują się domem i wskutek tego nie mają czasu na odpoczynek i sen, które warunkują nam odpowiednią równowagę psychiczną.
Anhedonia może być także skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych, np. inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. W skutek działania tych leków następuje złagodzenie objawów depresji. Czasem jednak zamiast doprowadzić do normalizacji nastroju, pojawia się właśnie anhedonia. Objaw ten może też ujawnić się u osób uzależnionych od narkotyków czy alkoholu w fazie odstawienia.
Anhedonia – leczenie
Dla osoby z anhedonią najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie choroby. Inaczej osoby cierpiące na tą przypadłość będą żyły mechanicznie, bez emocji, przepracowując się mimo zupełnego braku pozytywnej energii. Najważniejszym elementem leczenia anhedonii jest psychoterapia i wsparcie bliskich. Nie należy tłumaczyć zmęczenia, które zwykle towarzyszy tej przypadłości, „gorącym okresem” w pracy czy problemami z dziećmi i odkładać wizytę u psychologa czy psychiatry, bo wówczas depresja może być już mocno nasilona. Oczywiście, w zaawansowanych przypadkach można zastosować także leczenie farmakologiczne, głównie lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.
Krzysztof Pawlak
___________________________REKLAMA
___________________________________