Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Dlaczego warto jeść nasiona chia?

Jak stosować nasiona chia?

Data publikacji: 10 maja 2017, 02:52
Szałwia hiszpańska, znana też jako nasiona chia, to kopalnia kwasów omega-3, w tym szczególnie kwasu ALA, błonnika, fosforu i wapnia. Te małe nasionka wzmacniają kości, wspomagają trawienie, poprawiają koncentrację, a nawet mogą zapobiegać nowotworom piersi, szyjki macicy i sutka.

Właściwości nasion

Nasiona chia doceniane były już przez Azteków w czasach prekolumbijskich (w języku plemienia Nahua „chia” oznacza „oleisty”). Ich właściwości docenili także w ostatnim czasie Europejczycy. Nasiona chia zawierają dużo więcej kwasów omega-3 niż łosoś atlantycki, uważany za najbardziej cenne ich źródło. Omega-3 bardzo korzystnie wpływają na pracę mózgu, ułatwiają koncentrację i naukę oraz poprawiają pamięć. Nasiona chia mają też właściwości antyoksydacyjne: zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów szyjki macicy, piersi i sutka. Zawierają też dużo więcej wapnia niż mleko, magnez, fosfor, potas i błonnik (100 g nasion zawiera 34,4 g błonnika, co zaspokaja wymagane jego dzienne spożycie ogłoszone przez WHO, czyli 35 g). Właśnie ze względu na dużą zawartość błonnika nasiona chia wspomagają odchudzanie.

Nasiona chia – przepisy

Najpopularniejszym napojem z zastosowaniem szałwii hiszpańskiej w Ameryce Środkowej należy napój chia fresca, niezwykle prosty do przygotowania. 2 łyżki nasion należy połączyć ze szklanką wody niegazowanej, dodać sok z cytryny, ewentualnie dosłodzić (najlepiej miodem).

Innym pomysłem na wykorzystanie chia jest przygotowanie budyniu. 1 czubatą łyżkę nasion należy zmielić, dodać 1 łyżeczkę całych nasion, zalać szklanką mleka migdałowego (Dowiesz się, dlaczego warto pić mleko migdałowe?), dodać 2 łyżki kakao i parę kropli ekstraktu waniliowego, ewentualnie dosłodzić miodem. Wymieszać, przełożyć do pucharków i schłodzić.

Nasiona chia – jak jeść?

Całe nasiona najlepiej dodawać do musli, mlecznych i jogurtowych koktajli, porannych owsianek (Czytaj: ABC płatków owsianych), a nawet do wypieków. Rozpuszczone w wodzie lub w soku mogą stanowić zagęszczacze do zup i sosów. Z kolei olejem z nasion chia można, podobnie jak oliwą z oliwek, polewać sałatki, kanapki ze świeżych warzyw itd. Nie należy jednak stosować oleju do smażenia – poddany obróbce termicznej utraci większość swoich właściwości. Gdzie kupić chia? Ze względu na dużą modę na te nasiona są one szeroko dostępne w supermarketach (na półkach ze zdrową żywnością) i w sklepach oferujących żywność BIO. Cena waha się od 10 do 30 zł.

Izabela Korostyńska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Zdrowie:
Powrót