Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Gimnastyka słowiańska – nowy rodzaj zajęć fitness

Czym jest gimnastyka słowiańskich czarownic?

Data publikacji: 25 kwietnia 2017, 03:52
W ofercie części klubów fitness można natknąć się na termin „gimnastyka słowiańska”. Nowy rodzaj zajęć przyciąga świeżością i zupełnie innym podejściem do aktywności fizycznej. Co charakteryzuje ten typ gimnastyki?

Tradycja gimnastyki słowiańskich czarownic

Wszyscy znają jogę pochodzącą z Azji czy pilates, który pojawił się w Polsce za sprawą zachodniej mody. Każdy wie też, gdzie tańczy się tango, rumbę czy inne ogniste tańce. Okazuje się, że Europa Wschodnia może pochwalić się podobnym dziedzictwem w zakresie aktywności fizycznej. To z niego czerpie gimnastyka słowiańska, oparta na gimnastyce słowiańskich czarownic. Jak się okazuje, to, że dawni Słowianie posiadali własny system praktyk duchowych, nie było ich jedynym sekretem. Mieszkańcy naszej części Europy stworzyli także sposób na aktywność fizyczną, a archeolodzy i antropolodzy doszli do wniosku, że gimnastyka była wśród Słowian elementem tradycji, której przypisywano magiczne moce. Istniał też wyraźny podział na ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet i mężczyzn.

Podejście holistyczne

Ciekawostką jest fakt dotyczący aktywności fizycznej Słowianek. Przypomina on rytuał ćwiczeń działający jak psychoterapia ciała. Jest to holistyczny system odnowy i odblokowywania energii, związany z dziedzictwem etnicznym. W dzisiejszych czasach gimnastyka ta ma uwalniać kobiecość, uczyć powrotu do bliskości z naturą i własnym wnętrzem. Nie bez powodu mówiono o Słowiankach „czarownice”. W dawnych czasach było to odwołanie do siły kobiecości i umiejętności uwodzenia, ponieważ czary wiązano ze zdolnością przyciągania mężczyzn. A umiejętności można wyuczyć. Gimnastyka słowiańska dla początkujących będzie więc w pierwszej kolejności spotkaniem z tradycją i historią.

Wpływ słowiańskiej gimnastyki na zdrowie

Dla kogo słowiańska gimnastyka będzie idealnym sposobem na podniesienie samooceny? Dedykowana jest paniom, które chcą emanować wewnętrznym pięknem, pewnością siebie, odkryć w sobie element dawnych „czarownic”. Według autora książki „Słowiańska gimnastyka czarownic”, Giennadija Adamowicza, podstawą gimnastyki słowiańskiej jest kilka prawd: każda kobieta powinna i może być atrakcyjna i zdrowa, powinna podobać się panom, czerpać przyjemność z miłości oraz być silna. Wpływ słowiańskiej gimnastyki na zdrowie fizyczne i psychiczne jest więc bardzo korzystny.

Charakterystyka aktywności

Ćwiczenia określane mianem gimnastyki słowiańskiej są dość proste – jak ustalił Adamowicz, wystarczy siedem figur, by odpowiedzieć na potrzeby organizmu. Ważniejsze niż pozycje jest sposób ich wykonania. Zajęcia powinny odbywać się w harmonii, intymnej atmosferze, powoli i w zgodzie z naturalnym rytmem. Przypomina to trochę jogę, ale na zajęcia nie mają wstępu panowie.

Gimnastykę słowiańską warto wypróbować też z innych względów. Nawet jeśli jest to kolejna moda podobna do zumby czy jogi, zyskała już rzesze fanek, które potwierdzają, że ćwiczenia pomogły im odnaleźć harmonię. Wzrosła pewność siebie, poprawiła się postawa. Gimnastyka wzmacnia też mięśnie i stawy, ciało staje się pełne wdzięku i silniejsze. Panie mówią też o zwiększeniu przyjemności seksualnej i ożywieniu w sypialni dzięki polepszeniu świadomości własnego ciała i rozbudzeniu energii wewnętrznej. Warto spróbować!

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót