Jak pokonać trądzik różowaty?
Sprawdź, co to jest trądzik różowaty. Poznaj objawy, leczenie i kosmetyki pomocne w trądziku różowatym
Co to jest trądzik różowaty i jakie są objawy trądziku różowatego?
Trądzik różowaty należy do dermatoz, czyli grupy chorób zapalnych skóry o przewlekłym przebiegu. Pierwotnie obejmuje środkową część twarzy, głównie nos i policzki, a następnie rozprzestrzenia się pod oczami, na czoło i brodę. Rzadziej może zająć okolice dekoltu czy pleców. Początkowo pojawiają się zmiany rumieniowe (przemijające zaczerwienienie twarzy), a następnie grudkowe i krostkowe. Objawom tym mogą towarzyszyć teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka krwionośne. Niepodjęcie leczenia prowadzi do zaawansowanych zmian zapalnych w postaci guzów i nacieków.
Przyczyny trądziku różowatego
Trądzik różowaty to choroba, której przebieg cechują naprzemienne okresy zaostrzeń i remisji. Zapadalność na trądzik różowaty wzrasta w momentach wahań hormonalnych, które zachodzą w organizmie. Tak więc, wiele kobiet zauważa zmiany w ciąży, w okresie menopauzy, czy nawet podczas owulacji lub menstruacji. Samo ryzyko zachorowania jest wyższe u osób, które miały zdiagnozowane łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik młodzieńczy.
Pochodzenie choroby nie jest do końca wyjaśnione. Z pewnością dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wśród tej drugiej grupy najbardziej udowodnione niekorzystne działanie ma promieniowanie UV, dlatego osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny zrezygnować z kąpieli słonecznych lub używać krem do opalania z wysokim filtrem. Nie bez znaczenia jest też dieta. Na powstawanie zmian ma wpływ spożywanie alkoholu, pikantnych przypraw (chili, curry), czekolady. Pojawienie się zmian może być wywołane przez stosowanie maści zawierających glikokortykosteoridy, uszkodzenie mechaniczne czy stres. Kolejną przyczyną zmian mogą być kosmetyki zawierające aceton, alkohole, mentol, które mogą być dla skóry drażniące.
Trądzik różowaty może być także manifestacją zaburzeń ogólnoustrojowych, takich jak choroby tarczycy czy nadkwasota soku żołądkowego i nieżyt żołądka, a nawet zaburzeń miesiączkowania.
Leczenie trądziku różowatego
Wyróżniamy trzy podstawowe metody leczenia trądziku różowatego:
- Leczenie miejscowe
Głównym lekiem stosowanym w tej przypadłości jest żel lub krem zawierający metronidazol. Ponadto można zastosować kwas azelainowy lub nadtlenek benzoilu. Dodatkowo stosuje się także maści zawierające antybiotyki: erytromycynę, klindamycynę i tetracyklinę. Pamiętajmy jednak, że przy ich stosowaniu przeciwwskazane jest opalanie się!
- Leczenie ogólne
Opiera się głównie na usuwaniu czynników przyczynowych takich jak, wspomniane wyżej, zaburzenia hormonalne. Jeśli zmiany są zaawansowane można wdrożyć antybiotykoterapię doustną. Zaleca się wówczas podawanie tetracyklin lub makrolidów.
Przy nieskuteczności powyższych metod można rozważyć wdrożenie terapii retinoidem – izotretynoiną. Leczenie to jednak wiąże się z ryzykiem poważnych działań niepożądanych (zaburzenia gospodarki lipidowej, wysuszenie błon śluzowych), dlatego nie jest stosowane rutynowo.
- Zabiegi kosmetyczne
W leczeniu przeciwwskazane są zabiegi rozgrzewające, należy też unikać tarcia i ucisku. Można natomiast poddać się zbiegom z użyciem ultradźwięków, jonoforezy lub laserowemu zamykaniu naczynek.
Trądzik różowaty a kosmetyki
Niestety nie istnieje lek, który zapewnia całkowite wyleczenie choroby. Stosując odpowiednie leczenie można jednak zminimalizować postęp choroby i usunąć istniejące objawy. Należy pamiętać, że skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnej pielęgnacji. Do codziennej higieny należy używać dermokosmetyków do skóry wrażliwej, zawierających substancje nawilżające i zmiękczające, które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej skóry.
W diecie osób cierpiących na trądzik różowaty należy natomiast zwiększyć ilość substancji zawierających witaminy A, C i E, które korzystnie wpływają na stan skóry i przyspieszają jej regenerację. Dlatego spożywajmy dużo cytrusów, czerwonej porzeczki, czerwonej papryki, słonecznika i oliwy z oliwek.
Krzysztof Pawlak
___________________________REKLAMA
___________________________________