Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Jakie właściwości zdrowotne ma ciecierzyca?

Jakie jest zastosowanie ciecierzycy w kuchni?

Data publikacji: 10 kwietnia 2017, 02:56
Ciecierzyca pospolita, inaczej cieciorka, (Cicer arietinum L.) należy do roślin rosnących w klimacie ciepłym. Obecnie bywa uprawiana w wielu krajach, głównie w Indiach, Chinach, Ameryce Środkowej oraz w rejonie Morza Śródziemnomorskiego. Cieciorkę zaliczamy do nasion roślin strączkowych, dlatego jej spożycie niesie za sobą wiele korzyści prozdrowotnych.

Wartość odżywcza ciecierzycy

Nasiona cieciorki pod względem odżywczym posiadają wysoką wartość biologiczną. Zawierają dużą ilość białka (24%), skrobi (50%) oraz błonnika pokarmowego, a także witamin z grupy B, tj. ryboflawina, tiamina, niacyna i kwas foliowy. Ponadto ciecierzyca jest bardzo dobrym źródłem składników mineralnych (potasu, fosforu, magnezu, manganu, miedzi i żelaza) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym: kwasu linolowego oraz oleinowego. Jej szczegółowy skład chemiczny zależy przede wszystkim od miejsca, z którego pochodzi, oraz od panujących tam warunków klimatycznych.

Jakie właściwości ma ciecierzyca?

Ciecierzyca, ze względu na dużą ilość błonnika pokarmowego, z którego ponad połowę stanowi frakcja nierozpuszczalna, doskonale sprawdza się w profilaktyce zaparć oraz nowotworów jelita grubego. Z kolei pozostała frakcja błonnika pokarmowego, tzw. rozpuszczalna, wspomaga proces obniżania cukru we krwi, poziomu „złego” cholesterolu, czy też trójglicerydów. Obecne w cieciorce nienasycone kwasy tłuszczowe działają korzystnie na układ krążenia, przez co mają wpływ na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Występujące w nasionach antyoksydanty, tj. witamina C, E, związki fenolowe i β-karoten, są w stanie pomóc naszemu organizmowi w procesie usuwania wolnych rodników. Cieciorka nie zawiera glutenu, dlatego w jadłospisie mogą ją uwzględnić również osoby chore na celiakię czy stosujące dietę bezglutenową z innych względów.

Jak prawidłowo ugotować cieciorkę?

Cieciorka jest rośliną, której walory żywieniowe i zdrowotne dopiero od niedawna są dostrzegane w Polsce, dlatego niewielu z nas wie, jak dobrze ją ugotować. Przed rozpoczęciem procesu gotowania ciecierzycę należy moczyć w wodzie przez ok. 8-12 godzin. Później nasiona zalewamy świeżą wodą na wysokości ok. 10 cm nad ich powierzchnią. Początkowo cieciorkę gotujemy 30 minut bez przykrycia, zbierając powstającą na wierzchu pianę, a następnie zmniejszamy ogień, częściowo przykrywamy i gotujemy jeszcze od 40 do 50 minut.

Potrawy z ciecierzycy

Jak jeść ciecierzycę? Cieciorka po ugotowaniu wykorzystywana jest w wersji niezmielonej w wielu potrawach, tj. sałatki, zupy, kotlety warzywne, ale także może stanowić farsz do pierogów i krokietów. Z kolei wersja zmielona popularna jest podczas przygotowania humusu, czyli pasty do smarowania pieczywa, oraz np. wafli bezglutenowych. Humus może stanowić także sos do sałatek (gdy używamy go jako zamiennik majonezu) oraz surowych warzyw, gdy podajemy je jako przekąskę.

Małgorzata Cyran

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również