Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Kiedy kręci się w głowie…

Przyczyny zawrotów głowy – diagnostyka i leczenie

Data publikacji: 13 kwietnia 2017, 01:12
Zawroty głowy nie należą do przyjemnych sytuacji klinicznych. Według statystyk są one częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarza. To objaw, który może świadczyć o wielu nieprawidłowościach w naszym organizmie, z tego też powodu diagnostyka zawrotów głowy powinna obejmować szereg parametrów – zarówno laboratoryjnych, jak i tych z kręgu diagnostyki obrazowej.

Przyczyny zawrotów głowy

Przyczyny zawrotów głowy mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowościach lokalizujących się w obrębie układu nerwowego. Zawroty głowy mogą powstawać na skutek nieprawidłowości narządów związanych z utrzymaniem równowagi – mowa zarówno o narządach zmysłu – a więc narządzie równowagi, nieprawidłowościach związanych z narządem wzroku czy też zaburzeniach lokalizujących się w obrębie narządów czucia głębokiego. Przyczyną zawrotów głowy mogą być również choroby kardiologiczne – choroby serca czy też nieprawidłowe ciśnienie tętnicze. Zaburzenia hormonalne także mogą powodować zawroty głowy, podobnie jak nieprawidłowości metaboliczne, takie jak nieprawidłowy poziom cukru we krwi – a konkretniej hipoglikemia. Nie bez znaczenia pozostaje również niedokrwistość (anemia), która także może być przyczyną zawrotów głowy. Należy zaznaczyć, że jest to symptom mało specyficzny, który może występować przy wielu jednostkach chorobowych. Przyczyną zawrotów głowy mogą być także zażywane leki. Nie należy również zapominać o alkoholu – jego spożycie w nadmiarze może także spowodować wystąpienie zawrotów głowy (Chcesz wiedzieć, jak zwalczyć kaca?).

Kręci mi się w głowie – co robić?

Co zrobić, kiedy kręci nam się w głowie? Dla wielu osób sytuacja zawrotów głowy jest wyjątkowo stresująca, ponieważ przy silnych zawrotach głowy może dochodzić wrażenie słabości i lęku przed utratą przytomności (Pierwsza pomoc przy omdleniach). Jednorazowy epizod zawrotów głowy nie musi oznaczać poważnej choroby. Nie mniej jednak, jeśli sytuacja ta zdarza się często, warto dokładnie przeanalizować, w jakich chwilach dochodzi do zawrotów głowy, czy ma to związek na przykład ze zmianą pozycji ciała czy też silnie stresującymi okolicznościami lub zażywaniem nowych leków. Jeśli sytuacja ta będzie się znów powtarzać, może okazać się konieczna wizyta u lekarza oraz wykonanie podstawowych badań – zarówno laboratoryjnych, jak i diagnostyki obrazowej, takich jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI). W zależności od prawdopodobnej przyczyny wykonuje się również próby błędnikowe, badanie słuchu, a także badanie neurologiczne. Przede wszystkim, jeśli kręci się w głowie, należy zająć bezpieczną pozycję, która uchroni nas przed upadkiem oraz ewentualnym urazem.

Jak leczyć zawroty głowy?

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu leczenia zawrotów głowy – konieczne jest znalezienie przyczyny podstawowej, która odpowiada za wystąpienie tego typu symptomów. Przykładowo, jeśli okaże się, że przyczyną zawrotów głowy są zaburzenia, takie jak niedokrwistość, w pierwszej chwili należy wyrównać parametry morfotyczne krwi. Podobnie w przypadku zawrotów głowy spowodowanych zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy w czasie trwania ciąży są stosunkowo częstą przypadłością, podobnie jak nudności i wymioty. Przyczyną zawrotów głowy są między innymi zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie, które powodują spadek napięcia naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi. W konsekwencji tego może dochodzić do wrażenia zawrotów głowy w czasie ciąży. Powiększająca się macica w okresie ciąży może dodatkowo uciskać naczynia krwionośne, co również może dawać wrażenie zawrotów głowy.

Zawroty głowy to nic przyjemnego – jeśli często zdarza się, że kręci Ci się w głowie, koniecznie umów się na wizytę do swojego lekarza, który zleci odpowiednie badania. Przyczyn zawrotów głowy może być wiele, a aby określić, jaka jest ich przyczyna, należy koniecznie wykonać niezbędne badania. Pomimo że zawroty głowy w ciąży należą do częstej sytuacji w praktyce lekarza ginekologa, koniecznie należy zgłosić ten fakt lekarzowi podczas wizyty.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót