Laparoskopia – nowoczesna metoda chirurgiczna
Na czym polega laparoskopia? Kiedy się ją wykonuje i czy jest bezpieczna?
Czym jest laparoskopia?
Jednym z przełomowych odkryć w chirurgii była właśnie metoda operacji laparoskopowej. Z początku była ona wykorzystywana jedynie do diagnostyki. Dziś jednak wykonuje się już przy jej pomocy dziesiątki zabiegów. Najprościej mówiąc metoda ta opiera się na przebiciu powłok brzusznych za pomocą tak zwanej Igły Veresa oraz wtłoczeniu do jamy otrzewnowej dwutlenku węgla. Następnie wprowadza się do jamy brzusznej laparoskop (składający się z teleskopu, kamery i źródła światła) oraz narzędzia chirurgiczne, które umieszczone są w trokarach. W ten sposób chirurdzy bez nacinania powłok brzusznych są w stanie oglądać wnętrze jamy brzusznej i w razie potrzeby pobierać tkanki albo usuwać niektóre narządy lub ich części.
Kiedy wykonywana jest laparoskopia?
Jak już wcześniej wspomniano laparoskopia z początku wykorzystywana była jedynie do diagnostyki. Wprowadzony do jamy brzusznej laparoskop pozwalał na dokładną ocenę poszczególnych narządów. Następnie zaczęto pobierać próbki tkanek do badan histopatologicznych, by w końcu rozpocząć prowadzenie operacji. Obecnie wiele operacji zamiast klasycznej laparotomii (czyli nacięcia jamy brzusznej) prowadzonych jest metodą laparoskopową. Należą do nich takie popularne operacje jak cholecystektomia (usunięcie pęcherzyka żółciowego) czy usunięcie wyrostka robaczkowego. Metodą tą wykonuje się również wiele zabiegów ginekologicznych (np. w przypadku ciąży ektopowej) i urologicznych (zarówno diagnostyka jak i operacje np. prostaty).
Zalety laparoskopii
Laparoskopia jest operacją znacznie mniej obciążającą dla pacjenta niż tradycyjna operacja. Utrata krwi w trakcie zabiegu jest nieporównywalnie mniejsza. To z kolei wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem infekcji pooperacyjnych oraz ograniczeniem ryzyka kardiologicznego. Kolejna korzyść wiąże się ze znacznie lepszym efektem kosmetycznym. W szczególności, że metodą tą operuje się osoby chorujące na zapalenie wyrostka (osoby młode) oraz kamicę pęcherzyka żółciowego (głównie kobiety). Kilka drobnych blizn jest wręcz niezauważalnych w porównaniu do rozległej blizny po klasycznym nacięciu.
Wady laparoskopii
Niestety i ta metoda posiada kilka wad. Dotyczą one przede wszystkim powikłań pooperacyjnych. W trakcie laparoskopii możliwe jest uszkodzenie niektórych narządów lub naczyń w momencie wprowadzania trokarów (dzieje się tak bardzo rzadko). Inne powikłania wiążą się z wytworzeniem odmy otrzewnowej. Wprowadzone powietrze może uciskać na naczynia i narządy powodując zaburzenia krążenia krwi. Czasami zdarza się również, że wtłoczony dwutlenek węgla dostaje się pod skórę wytwarzając odmę podskórną.
Krzysztof Pawlak
___________________________REKLAMA
___________________________________