Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Modna dieta kopenhaska – czy jest bezpieczna?

Dieta kopenhaska, czyli czy można schudnąć w 2 tygodnie?

Data publikacji: 22 sierpnia 2017, 08:00
Czy można schudnąć szybko i zdrowo, a w dodatku bez efektu jo-jo? Wśród wielu propozycji dietetycznych nie brak cudownych diet, które mają zapewnić pożądane rezultaty. Jedną z nich jest modna dieta kopenhaska – bardzo restrykcyjna i… niekoniecznie bezpieczna. Jakie niebezpieczeństwa i szanse niesie ze sobą dieta kopenhaska?

Czym jest dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska należy do tych dietetycznych pomysłów, które odchudzając, osłabiają organizm, stanowiąc ogromne wyzwanie nie tylko dla naszej silnej woli, ale też dla zdrowia. Zasady diety kopenhaskiej są surowe. Opiera się na trzynastodniowym żywieniowym schemacie, na który składają się te same produkty spożywane każdego dnia: chude mięso, warzywa, jaja i kawa lub herbata. Jej twórcy przekonują, że dzięki niej w niecałe dwa tygodnie można zrzucić nawet 8 kg. Co na to dietetycy?

Czy można schudnąć zdrowo w 13 dni?

Dorota Traczyk, ekspertka w zakresie dietetyki i specjalistka w zakresie diety sportowca, odpowiada krótko: „Nie można”. I dodaje: „Wciąż dziwi mnie, że ludzie wierzą w diety cud. Jeśli przez lata zaniedbywaliśmy dietę, nie możemy oczekiwać, że schudniemy w dwa tygodnie! Fenomenalny efekt większości tych jadłospisów polega przede wszystkim na znacznej stracie wody. Schudnąć można, owszem, ale na pewno nie zdrowo i na długo”. Zatem jak szybko schudnąć? Dietetyk odpowiada: „Najlepiej, aby razem z odchudzaniem zmienić styl życia i skupić się na wprowadzaniu zdrowych nawyków – chudnięcie i słowo szybkie nie powinny iść w parze. Oczywiście tylko wtedy, jeśli oczekujemy długotrwałych efektów”.

Czy dieta kopenhaska szkodzi?

Opinie o diecie kopenhaskiej są zróżnicowane – ten sposób odżywiania budzi spore kontrowersje. Dlaczego? „Dieta kopenhaska ma około 500 kcal. Dorosły człowiek potrzebuje około 2000-3000 kcal i więcej, jeśli jest aktywny fizycznie” – tłumaczy Dorota Traczyk. „Taka dieta niestety spowalnia przemianę materii i sprawia, że kolejne – zdrowsze – diety przestają przynosić efekty. Dietę tę można by nawet określić jako półgłodówkę. Z pewnością możemy zapomnieć o tryskaniu energią i pięknej skórze. Choć w tych 500 kcal dostarczymy sobie pewną ilość składników mineralnych i witaminowych, to w ogólnym ujęciu jest to dieta bardzo niedoborowa. Nie zapewnia ani niezbędnej ilości białek pełnowartościowych, ani tłuszczów. Kobiety mogą się spodziewać także zaburzeń cyklu miesięcznego”.

Czytaj więcej w temacie: Najprzyjemniejsza dieta świata... czy lody mogą odchudzać?!

Dla kogo dieta kopenhaska?

Eksperci żywieniowi nie zalecają tej diety nikomu, uznając, że jest to kolejna dieta cud, która… cudów nie da. Odchudzanie to cały proces – folgując sobie, zaniedbując aktywność i lekceważąc zdrowy tryb życia, musimy mieć na uwadze, że powrót do formy może nie być łatwy. Aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów, zwłaszcza przed sezonem bikini, jesteśmy gotowi na spore poświęcenie. Tymczasem łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Zbilansowana, pełnowartościowa i odżywcza dieta w połączeniu z ruchem i odpowiednią ilością snu zapewni nam nie tylko zgrabną sylwetkę, ale też doskonałe samopoczucie i zdrowie. Jeśli decydujemy się na odchudzenie menu lub mamy wątpliwości co do jakości naszego codziennego jadłospisu, warto się skonsultować ze specjalistą dietetykiem. To on pomoże nam dobrać optymalny plan żywieniowy z uwzględnieniem nie tylko naszych oczekiwań, ale i zapotrzebowania, a nawet trybu życia.

Czytaj więcej w temacie: Najlepsza dieta odchudzająca - odkrywamy jej sekret!

Sylwia M. Kupczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również