Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Mydło węglowe – mocne oczyszczenie

Przedstawiamy właściwości mydła węglowego

Data publikacji: 31 sierpnia 2017, 06:00
Mydło węglowe to naturalny hit kosmetyczny, który charakteryzuje się silnie oczyszczającymi właściwościami. Kluczowe znaczenie dla jego właściwości ma zawarty w nim węgiel drzewny. Ale nie tylko! Odsłaniamy tajemnice kultowej czarnej kostki.

Oczyszczające właściwości mydła węglowego

Węgiel drzewny od wieków słynie ze swych oczyszczających i odkażających właściwości. Stosowany niegdyś w postaci proszku do posypywania ran, sprawdzał się lepiej niż niejeden współczesny antybiotyk i lek przyspieszający regenerację tkanek. Dodany do mydła, w towarzystwie naturalnych olejów i olejków eterycznych, stanowi jedno z najskuteczniejszych, a zarazem najłagodniej działających i najbezpieczniejszych rozwiązań do pielęgnacji cery trudnej.

Mydło węglowe – zdań kilka o składzie

Mydło węglowe najczęściej ma postać kostki, ale zdarzają się też produkty o bardziej finezyjnych lub fantastycznych kształtach. Niezależnie od nadanej formy, każde mydło z węglem aktywnym cechuje bardziej lub mniej nasycony kolor czerni, grafitu lub antracytu. Im bardziej czarna kostka, tym większy w niej udział węgla drzewnego. Choć składnik ten jest w mydle węglowym najważniejszy, to bazę czarnego mydła stanowi mieszanina soli metali i kwasów tłuszczowych (czyli tych samych składników, z których wytwarzane są również mydła „fabryczne”). Kwasy te w ręcznie robionych mydłach najczęściej pochodzą z olejów roślinnych. Tłuszczową bazę mogą wzbogacać rozmaite dodatki: olejki eteryczne, drobiny roślin lub nasion, witaminy. W naprawdę dobrym mydle węglowym 100% składników jest pochodzenia naturalnego, czasem z upraw opatrzonych ekocertyfikatami.

O pożytku z mydeł węglowych

Mydło węglowe ma wiele zalet:

  • oczyszcza skórę i dezynfekuje ją,
  • działa przeciwzapalnie,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • lekko wybiela.

Taki zestaw właściwości sprawia, że mydlane kostki w kolorze czarnym (lub pokrewnym) idealnie nadają się do mycia skóry twarzy i ciała u osób, które mają cerę trądzikową, z zaskórnikami, problematyczną, często ze zamianami o charakterze zapalnym. Mydło węglowe używane jest do oczyszczania cery trądzikowej, usuwania drobnoustrojów zanieczyszczających skórę, normalizowania pracy gruczołów łojowych. Czasem bywa stosowane bardziej w celach kosmetycznych niż leczniczych: bo do wybielania skóry lub... szkliwa zębów.

Czytaj więcej w temacie: Efektowne i bezpieczne wybielanie zębów

Jak używać mydła węglowego?

Najczęściej używa się go dwukrotnie w ciągu doby, podczas mycia twarzy o poranku oraz przed pójściem spać. Kosmetyku można używać codziennie, pod warunkiem, że skóra nie ulega przesuszeniu. Jeśli tak się dzieje, mydło węglowe należy odstawić na kilka dni, a potem kontynuować jego stosowanie. Czarną kostkę poleca się do mycia szczególnie nastolatkom mającym cerę trądzikową, ale mogą po nią sięgać wszyscy członkowie rodziny – pod warunkiem, że nie są uczuleni na znajdujące się w mydle składniki.

Mydło węglowe bywa również używane do mycia zębów – ponieważ wybiela szkliwo (nawet, jeśli pieni się w różnych odcieniach szarości).

Sięgając po mydło węglowe, czytajmy uważnie skład. Wybierajmy mydła w nasyconym mocnym kolorze czerni i oparte na naturalnych składnikach (z wysoką zawartością naturalnej gliceryny), najlepiej opatrzonych certyfikatem eko. Cena mydła węglowego to wydatek rzędu 15-30 zł.

Czytaj więcej w temacie: Mydło w żelu czy w kostce?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót