Nie tylko kiszone ogórki
Ciekawe przetwory na zimę
Tradycyjna technologia
Jeśli nigdy wcześniej nie robiłaś przetworów, koniecznie zacznij od konsultacji z mamą, babcią lub choćby koleżanką. Bardzo często ich powodzenie zależy od drobiazgów, takich jak: kolejność wykonywanych czynności, temperatura czy dobór metody konserwowania. Oto najważniejsze zasady to:
- wybór produktów – najczęściej nie nadają się owoce, które już spadły z drzew i krzewów czy przywiędnięte warzywa, wybieraj więc te świeże, o żywym kolorze i z pewnego źródła,
- higiena – produkty należy starannie myć, utrzymywać czystość w czasie obróbki, wyparzać słoiki i wieczka,
- metody konserwowania – sól, cukier, ocet, pasteryzowanie.
Dzisiaj na rynku gotowe są też cukry żelujące i możesz ich użyć, jeśli zależy Ci na czasie. Zobaczysz jednak, jaka jest różnica w smaku, jeśli po prostu dłużej przesmażysz owoce, aż odparuje płyn i same zgęstnieją. Taka kulinarna wiedza pomoże Ci w wyborze odpowiedniej metody. Doskonałą podpowiedź, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju zaprawy – i te tradycyjne, i nowatorskie – daje nam sama natura. Otóż, zawsze pasują do siebie warzywa i owoce pojawiające się o tej samej porze roku. Możesz je łączyć dowolnie, nawet kontrowersyjnie i z pozoru dziwacznie, ale jeśli są to plony lata czy jesieni – zawsze będą pasować.
Bogactwo warzyw
Tradycyjnie możesz oczywiście zakisić ogórki i zaprawić solą świeże pomidory – to klasyka. Spróbuj też innych warzyw, korzystając np. z pomysłów z innych krajów. W Bułgarii, obfitującej w bogactwo soczystych warzyw, żadna gospodyni domowa nie obejdzie się bez weka z grillowaną papryką w zalewie octowej albo z soli i cukru. Z kolei na Ukrainie kisi się pomidory w niemal identyczny sposób jak ogórki. Wystarczy pomidory ponakłuwać widelcem, użyć czosnku, chrzanu, kopru, a oprócz tego białej cebuli, liści wiśni i estragonu, a całość zalać wodą z solą. Gotowe!
Ciekawym rozwiązaniem są różne sosy i pasty. Świetnie sprawdza się do tego pomidor, cukinia i bakłażan jako podstawa. Można przygotować pastę w różnych proporcjach, z czosnkiem i innymi warzywami, np. marchwią, lub z octem winnym. Zimą możemy takiej pasty używać i do kanapek, i jako podstawy zup czy sosów.
Słodycz owoców
Słodkie i soczyste owoce to osobny rozdział. Możemy z nich przygotowywać kompoty, dżemy, soki, powidła albo po prostu je ususzyć. Konfitury smaży się wolno i z przerwami, codziennie po trochu. Dżem przygotowuje się podobnie, ale jest w nim mniej cukru, a marmolada różni się od dżemu tym, że owoce są zmielone lub przetarte na gładką masę. Owoce można łączyć dowolnie i w wybranych proporcjach. Najlepsze dżemy są z miękkich owoców bogatych w witaminę C – porzeczek, truskawek, malin. Tu wiele zależy od gustu – jedni wolą kwaskowate, inni bardzo delikatne i aromatyczne, jeszcze inni z dodatkiem ziół.
W ostatnich latach modne stało się łączenie owoców z czekoladą. Najczęściej są to śliwki lub wiśnie. Przygotowuje się normalne, długo smażone powidła, a na sam koniec dorzuca połamaną czekoladę, która ma się rozpuścić i dobrze zmieszać z owocami. Gorącą masę przekładamy od razu do słoików aż po brzegi i odstawiamy do wystygnięcia, do góry dnem. Podobno nic tak nie poprawia humoru, jak czekoladowa śliwka.
Wynalazki
Ci, którzy nie przepadają za tradycyjnymi rozwiązaniami a kochają kulinarne eksperymenty, mają duże pole do popisu. Mogą smażyć np. konfitury z czerwonej cebuli z nalewką z czarnej porzeczki lub zrobić dżem z zielonego ogórka. W myśl zasady łączenia owoców z danej pory roku warto spróbować konfitur z jarzębiny i gruszek – mają niezwykły aromat. Jednak należy pamiętać, żeby jarzębinę zamrozić najpierw w zamrażarce, by straciła swoje trujące właściwości i zyskała słodycz. Są i jadalne kwiaty, np. fiołki, z których można przygotować różowe konfitury, a prawdziwym wyzwaniem będzie dżem z płatków róży.
Monika Simińska
___________________________REKLAMA
___________________________________