Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Okulary przeciwsłoneczne – skuteczna ochrona oczu przed słońcem

Na co zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne?

Data publikacji: 7 września 2017, 05:00
Okulary przeciwsłoneczne, olejek do opalania z filtrem UV, a także nakrycie głowy to najskuteczniejsze sposoby na ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Wiele osób wątpi w to, czy nadmiar słońca szkodzi oczom. Tymczasem szkody wyrządzone przez słońce mogą skutkować zapaleniem spojówek, zaćmą, a nawet powstaniem czerniaka. Niestety wiele osób kupując okulary przeciwsłoneczne, nie kieruje się ich jakością, a jedynie wyglądem.

Znaczenie okularów przeciwsłonecznych

Po pierwsze musimy zdawać sobie sprawę, że okulary przeciwsłoneczne kupione na straganie za niską kwotę mogą nie chronić naszych oczu, a nawet mogą nam zaszkodzić. Przed ich wyborem warto skorzystać z poniższych wskazówek. Okulary przeciwsłoneczne najlepiej jest kupować w salonie optycznym, wówczas możemy być pewni, że szkła zawierają odpowiednie filtry UV, które pozwolą nam bezpiecznie przebywać na słońcu. Pamiętajmy o tym, że na słońcu nasze źrenice automatycznie się zwężają, aby dostawało się do nich jak najmniej promieni słonecznych. Jeśli założymy ciemne okulary pozbawione filtrów, źrenice pozostaną rozszerzone, przez co dotrze do nich więcej szkodliwego promieniowania.

Czytaj więcej w temacie: Sztuczne światło a problemy ze wzrokiem

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Z pewnością najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej kategorii filtra UV – kategorii filtra mówi nam, jaka ilość światła jest przepuszczana przez soczewki. Jeśli okulary będziemy nosić również jesienią czy zimą lub w pochmurne dni, wystarczy kategoria 1 lub 2. Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych służących do prowadzenia samochodu może być kategorii 3. Natomiast kategoria 4 to okulary przeciwsłoneczne, które będziemy nosić w słoneczne dni, podczas urlopu nad morzem lub w górach. Kierowcy powinni również zwrócić szczególną uwagę, aby okulary zawierały filtr polaryzacyjny – niweluje on światło odbite od bardzo jasnych powierzchni, np. śniegu, maski samochodu czy lusterek. Kupując okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy również zwrócić uwagę na atest soczewek. Dowodem na to, że filtr UV w okularach przeciwsłonecznych jest odpowiedni i spełnia wszystkie normy, będą oznaczenia: EN 166:2001, CE, 89/686/EWG EN 1836+A1:2009 ISO 9001:2000.

Okulary przeciwsłoneczne a wada wzroku                                  

Współczesne okulary przeciwsłoneczne z odpowiednio dobraną korekcją potrafią skorygować praktycznie wszystkie wady wzroku. Mogą to być zarówno okulary do czytania, dla krótkowidzów, dalekowidzów, a także progresywne. Właściwe zabarwienie okularów sprawi, że ochrona wzroku przed słońcem zostanie zapewniona. Dla osób z wadą wzroku szczególnie polecane są szkła fotochromowe, dzięki którym możemy posiadać „dwie” pary okularów w jednej oprawce. Charakteryzują się one tym, że w pochmurne dni, a także w pomieszczeniach wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne, natomiast gdy wyjdziemy na zewnątrz (a także w słoneczną pogodę), szkła przyciemniają się odpowiednio do ilości promieni słonecznych. Za zmianę koloru odpowiadają molekuły substancji chemicznej, które znajdują się na powierzchni szkieł okularowych i w zależności od intensywności światła słonecznego przyciemniają je lub rozjaśniają.     

Czytaj więcej w temacie: Leczenie astygmatyzmu za pomocą lasera

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót