Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Data publikacji: 29 maja 2017, 01:18
W Polsce i w większości krajów rozwiniętych na świecie ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą przyczyną ostrych dolegliwości bólowych brzucha wymagających leczenia chirurgicznego. Szacuje się, że niemal 20% populacji tych krajów będzie wymagać w którymś momencie swojego życia interwencji chirurga. Dlatego tak niezwykle istotne jest zrozumienie przyczyn oraz wczesne rozpoznawanie objawów zapalenia wyrostka, bowiem niewykryte w porę może doprowadzić do groźnych powikłań!

Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego? Wyrostek robaczkowy – dieta

Mimo powszechności zaplenia wyrostka robaczkowego w dalszym ciągu nie są znane bezpośrednie przyczyny tego schorzenia. Obecnie przedstawia się kilka teorii dotyczących powstawania stanu zapalnego, a najpopularniejsza z nich wiąże zapalenie wyrostka robaczkowego z dietą ubogą w błonnik. Brak tego niezwykle ważnego składnika pokarmowego prowadzi do wydłużenia czasu pasażu jelitowego i zmian we florze bakteryjnej jelita. Inna z teorii mówi o wpływie zakażeń wirusowych, zaobserwowano bowiem wzrost zachorowalności z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego w okresie grypowym.

Czytaj: Gdzie szukać błonnika?

Wyrostek robaczkowy – objawy

W typowym przebiegu zapalenie wyrostka robaczkowego rozpoczyna się nagłym bólem o umiarkowanym nasileniu, najmocniej odczuwalnym w centralnej okolicy brzucha. Po upływie kilku-, kilkunastu godzin (jednak czas ten jest często zmienny) ból zstępuje w kierunku prawego dołu biodrowego, jednocześnie zmieniając swój charakter na ból znacznie ostrzejszy i mocniej zaznaczony. Dodatkowo pojawiają się objawy ogólne, takie jak wysoka gorączka, zatrzymanie stolca i gazów. Ból brzucha z kolei zwykle zwiększa się podczas ruchu i kaszlu, a jego nasilający się charakter zmusza pacjentów do zgłoszenia się do szpitala w przeciągu kilkunastu godzin. Jednocześnie warto wspomnieć o niecharakterystycznym przebiegu choroby u najmłodszych. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci może przebiegać pod różnymi maskami. Ból niekiedy nie występuje, a objawy mogą ograniczać się do gorączki, wzdęcia brzucha, a czasem niemal wyłącznie do nieprzyjemnego zapachu z ust! Dlatego tak niezwykle istotna jest najwyższa czujność.

Poza standardowymi objawami warto wspomnieć o tak zwanej tkliwości powłok brzusznych i obrony mięśniowej. W przypadku występowania którejkolwiek z nich należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie ważna diagnostycznie jest obecność obrony mięśniowej. Mówimy wtedy o występowaniu tak zwanego brzucha deskowatego. W trakcie badania brzucha mięśnie są napięte, nie ma możliwości ucisku powłok ze względu na duży ból.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego. Ile trwa operacja wyrostka robaczkowego?

Najważniejszą, a jednocześnie najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego jest leczenie chirurgiczne. Obecnie wykonuje się zwykle appednektomię laparoskopową, czyli chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego poprzez niewielkie nacięcie w jamie brzusznej i przy użyciu specjalnego aparatu. Zabieg metodą laparoskopową związany jest z mniejszą ilością powikłań po leczeniu oraz krótszym czasem trwania zabiegu (zwykle trwa on około godziny). Druga z metod, tak zwana metoda klasyczna, polega na zastosowaniu zwykłego nacięcia powłok brzusznych i następnie usunięciu wyrostka. Metoda jest tak samo skuteczna, jednak większa jest ilość powikłań oraz otrzymujemy gorszy efekt kosmetyczny (dość duży rozmiar blizny).

Czytaj: Laparoskopia - nowoczesna metoda chirurgiczna

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót