Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg i komu może pomóc?

Na czym polega transplantacja włosów?

Data publikacji: 22 lutego 2017, 01:53
Z łysieniem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Czy można z tym walczyć? Tak! Pomocny i skuteczny może okazać się zabieg transplantacji włosów, który polega na przeniesieniu mieszków włosowych pacjenta z okolic, które są w nie bogate do ognisk łysienia.

Na czym polega transplantacja włosów?

Klasyczny zabieg przeszczepiania włosów jest wyjątkowo czasochłonną procedurą, która składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na pobraniu fragmentu (paska, ang. strip) skóry owłosionej głowy (najczęściej okolicy karkowej), która służy jako miejsce dawcze włosów. Następnie chirurg w sterylnych warunkach dzieli przeszczep na setki drobnych jednostek mieszkowych. W ten sposób otrzymane tak zwane mikroprzeszczepy, czyli jednostki zawierające zazwyczaj 1 do 3-4 włosów, wszczepia się w miejsce objęte łysieniem. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wymaga on jednak ogromnej cierpliwości, zarówno ze strony pacjenta (który musi w trakcie wszczepiania przeszczepu przez kilka godzin siedzieć nieruchomo), jak i chirurga.

Metody przeszczepiania „bez skalpela”

W celu zminimalizowania inwazyjności zabiegu, opracowano metodę bez skalpela, tak zwaną FUE/FUT (follicle unit extraction, follicle unit transplant). FUE, w przeciwieństwie do wycinania paska skóry, nie pozostawia linijnej blizny i łączy się z mniejszą bolesnością i dyskomfortem pacjenta. Ta metoda przeszczepiania polega na pobraniu z miejsca dawczego jednostek włosowych (np. z tylnej okolicy głowy, takiej jak linia włosów na karku) poprzez okrągłe mikronacięcia, co umożliwia pobranie mikroprzeszczepów. Miejsca takiego pobrania goją się z pozostawieniem niewielkich blizenek. Taki przeszczep włosów zajmuje więcej czasu - przeniesienie ponad 2000 jednostek może trwać nawet 5-6 godzin - jednak daje lepszy efekt estetyczny, ponieważ powstałe drobne blizny są mało widoczne po odroście włosów. W trakcie jednego zabiegu można maksymalnie pobrać i przeszczepić do 2500-3000 jednostek włosowych. Z tego samego miejsca ponownie można pobrać mikroprzeszczepy dopiero po upływie pół roku.

Łysienie androgenowe a przeszczep włosów

W łysieniu androgenowym sprawcą spustoszenia w owłosieniu jest dihydrotestosteron (DHT) - pochodna testosteronu, która oddziałuje na mieszki włosowe. Powoduje charakterystyczny męski typ łysienia. Ten typ łysienia występuje na skutek zaburzeń hormonalnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przeszczep włosów w łysieniu androgenowym daje pozytywne efekty u większości mężczyzn leczonych tą metodą oraz u około 50% kobiet. Jednostki włosowe są w tym przypadku pobierane z okolicy potylicznej oraz okolic skroniowych, gdzie mieszki włosowe są niewrażliwe na DHT.

U kogo jeszcze można spodziewać się dobrych efektów przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów daje korzystny efekt również w przypadku utraty włosów spowodowany:

  • bliznami, np. po urazach, operacjach, oparzeniach, zapaleniach skóry;
  • napromienianiem;
  • innymi sytuacjami, które skutkują koniecznością uzupełnienia owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody.

Łysienie plackowate a przeszczep włosów

Łysienie plackowate jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu której organizm rozpoznaje własne mieszki włosowe jako obce i stopniowo je niszczy. Najczęściej występuje pod postacią ognisk wyłysienia na skórze głowy, ale szacuje się, że 1-2% pacjentów doświadcza łysienia całej skóry głowy (alopecia totalis) lub nawet całego ciała (alopecia universalis). W przypadku łysienia plackowatego transplantacja włosów nie jest niestety rozwiązaniem - na skutek autoagresji będzie dochodziło do niszczenia przeszczepu. W przypadkach całkowitego braku włosów problemem byłoby również znalezienie miejsca dawczego.

Przeszczep włosów a komórki macierzyste

Jedną z metod wspomagających wzrost i regenerację włosów jest wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Jego dobroczynne działanie polega na dostarczaniu czynników stymulujących komórki macierzyste skóry i mieszków włosowych do namnażania. Preparat osocza uzyskuje się z krwi pobranej od pacjenta poprzez jej odwirowanie oraz podaje metodą mezoterapii - z wielokrotnych nakłuć drobną igłą. Metoda ta jest skutecznym uzupełnieniem leczenia przed lub po wykonaniu przeszczepu.

Ewa Woźniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót