Seler naciowy – zdrowy i skuteczny sposób na poprawę metabolizmu
Jak wykorzystać moc selera naciowego podczas odchudzania?
Bomba witaminowa
Seler naciowy od niedawna stał się bardzo popularnym składnikiem wielu dań, głównie z uwagi na swoją uniwersalność. Można go spożywać na surowo w formie dodatku lub bazy do sałatek lub surówek, a także jako element zupy, przecieru czy sosu. Niepozorna zielona łodyga zakończona drobnymi listkami to prawdziwa bomba witaminowa.
Czytaj więcej w temacie: Grejpfruty - bomby witaminowe, które warto włączyć do swojej diety
Właściwości selera
Seler naciowy to nie bez powodu składnik wielu dietetycznych posiłków, w 100 gramach ma zaledwie około 5 kalorii. Dodatkowo posiada także właściwości oczyszczające, które pomagają skutecznie usunąć toksyny z naszego organizmu. Co więcej, seler naciowy pobudza trawienie, przyspiesza metabolizm, a także zapobiega zaparciom. Ponadto jest on źródłem przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na stan naszej skóry. Seler naciowy to również bogate źródło potasu, cynku, wapnia, a także żelaza oraz magnezu. W łodydze selera naciowego znajdziemy tak ważne dla naszego organizmu witaminy A, C, E oraz kwas foliowy. Dzięki diecie bogatej w przekąski z selerem naciowym nasza skóra stanie się jędrna, gładka i promienna.
Z czym jeść seler naciowy?
Seler naciowy można podać na surowo jako przekąskę. Jego chrupka łodyga ma lekko ostry smak, który doskonale komponuje się z różnego rodzaju dipami i pastami warzywnymi. Bardzo popularnym, zwłaszcza za oceanem, odchudzającym eliksirem młodości jest sok z selera naciowego w połączeniu z sokiem z jabłek. Miksturę tę pije się na czczo, aby oczyścić organizm z toksyn, a także przyspieszyć metabolizm. Seler naciowy można również podać w postaci sałatki w towarzystwie pomidorów koktajlowych, sałaty lodowej, kawałków grillowanej piersi z indyka, a także czarnych oliwek. Dobrym rozwiązaniem jest również zblendowanie selera naciowego z marchewką, porem i pietruszką. Z odrobiną oliwy z oliwek i przyprawami stworzą pyszną i pożywną zupę krem.
Czytaj więcej w temacie: Jakie posiłki powodują przyspieszenie metabolizmu?
Przekąski z selerem naciowym
Jeśli nie jesteśmy w stanie przełknąć surowego selera naciowego, możemy przygotować pyszne przekąski z jego udziałem. Jednym z przepisów, które z pewnością są warte polecenia, jest seler naciowy z masłem migdałowym. Masło migdałowe przygotujemy z lekko podprażonych migdałów, które blendujemy z odrobiną oliwy z oliwek i brązowym cukrem. Seler naciowy przekrójmy na pół, aby powstały z niego łódeczki. Następnie napełnijmy je masłem migdałowym – teraz z pewnością polubimy to niezwykle zdrowe warzywo. Jeśli lubimy sałatki, koniecznie spróbujmy przygotować sałatkę z selerem naciowym i żurawiną, szynką oraz jogurtem naturalnym. Wszystkie składniki pokrójmy w kostkę, a następnie wymieszajmy z jogurtem i doprawmy do smaku. Całość posypmy żurawiną. Sałatka idealnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu lub przekąska na domową imprezę.
Czytaj więcej w temacie: Zdrowe i smaczne przekąski
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________