Sezon szparagowy w pełni! 3 pomysły na krem ze szparagów
Co zrobić ze szparagów?
Przepisy na krem szparagowy
1. Zupa krem z białych szparagów z wędzonym ziemniakiem
Składniki:
- pęczek białych szparagów
- 1 litr wody
- gałązka lubczyku
- 3 ziemniaki
- sól, starta gałka muszkatołowa, wędzona papryka
- 2-3 łyżki oliwy
Czytaj: Czy ziemniaki tuczą?
Przygotowanie:
Szparagi umyć, oderwać zdrewniałe końce i główki, obrać. Niczego nie wyrzucać! W garnku rozgrzać oliwę, wrzucić obierki i zdrewniałe końce wraz z gałązką lubczyku. Dusić pod przykryciem 5 minut, po czym dolać wody z solą i gotować ok. 30 minut. W tym czasie 2 ziemniaki pokroić w cienkie talarki, natrzeć oliwą, solą oraz papryką wędzoną i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza, aż będą chrupiące i złociste (ok. 15 minut).
Szparagi i jednego ziemniaka pokroić na małe kawałki, wrzucić na patelnię wraz z łyżką oliwy. Podsmażać przez ok. 3 minuty, po czym dodać do odcedzonego bulionu z obierek. Gotować ok. 15 minut i zblendować na aksamitny krem, dodać główki szparagów, gotować jeszcze 3 minuty. Doprawić gałką muszkatołową i solą. Podawać z ziemniaczanymi chipsami!
2. Zupa krem z zielonych szparagów z serem camembert
Składniki:
- 2 pęczki zielonych szparagów
- cebula
- 1 duży ziemniak
- ząbek czosnku
- 1 l bulionu
- sól, gałka muszkatołowa
- opakowanie sera camembert
Przygotowanie:
Od szparagów należy oderwać zdrewniałe końcówki i główki, nie obierać, ale pokroić na mniejsze kawałki. W garnku o szerokim dnie roztopić dwie łyżki masła, dodać pokrojoną drobno cebulę i pokrojonego ziemniaka. Smażyć aż cebula się zeszkli, dodać posiekany czosnek – smażyć jeszcze minutę. Dodać pokrojone na mniejsze kawałki szparagi (bez główek), dodatkowe 2 łyżki masła i dusić przez 3-5 minut. Zalać bulionem, posolić, gotować jeszcze 15-20 minut, dodać gałkę muszkatołową i zblendować. Do kremu dorzucić główki szparagów. Gotować jeszcze 5 minut. Podawać gorącą zupę z kawałkami sera camembert.
3. Krem szparagowy z mleczkiem kokosowym
Przygotować krem z białych szparagów według pierwszego przepisu, ale do odcedzonego, ugotowanego z końcówek i obierek bulionu dodać mleczko kokosowe i odrobinę startej skórki z cytryny. Gotować dodatkowe 10 minut. Dalej postępować według przepisu numer jeden. Taki krem jest bardzo gęsty i można go podawać bez ziemniaczanych talarków, za to z małym kleksem ze śmietany kremówki i szczypiorkiem lub z chrupiącymi grzankami.
Małgorzata Otfinowska
___________________________REKLAMA
___________________________________