Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Ssanie oleju, czyli najlepszy sposób detoksykacji organizmu. Na czym to polega?

Ssane oleju i jego pozytywny wpływ na nasz organizm

Data publikacji: 31 stycznia 2017, 01:52
Jedną z najlepszych metod na usunięcie z organizmu toksyn jest ssanie oleju. Efekty, jakie przynosi, są długotrwałe. W pierwszych dniach stosowania ssanie oleju może zaskakiwać wrażeniami smakowymi, ale pod względem skuteczności i naturalności trudno o lepszą metodę detoksykacji.

Jak to działa?

Ssanie oleju to znany od ponad 5000 lat sposób na oczyszczenie krwi z toksyn, który poza ładniejszą skórą, zdrowszymi zębami i śluzówką jamy ustnej, skutkuje również lepszym samopoczuciem i większą odpornością. Sekret skuteczności metody wynika z faktu, że jama ustna jest obszarem silnie ukrwionym i wyścielona jest błoną śluzową, a nie skórą, co ułatwia transport toksyn z krwi do oleju. Dość szybko przepływająca przez ten obszar krew oddaje do oleju szkodliwe składniki przemiany materii, które ostatecznie usuwane są z organizmu, kiedy wypluwa się zużyty olej.

Jaki olej wybrać?

Do zabiegu można wykorzystać każdy rodzaj oleju roślinnego. Najlepiej jednak zacząć od oleju neutralnego i z czasem dopiero przejść na inne rodzaje olejów – już bardziej zdecydowanych w smaku. Dla początkujących polecane jest ssanie oleju rzepakowego. Smakosze mogą z czasem wykonać płukanie ust olejem kokosowym lub z rokitnika czy pestek dyni. Ssanie oleju lnianego rekomendowane jest dla osób, które już wdrożyły się w tę pochodzącą z Ajurwedy proceduję detoksykacji. Olej lniany uznawany jest za jeden z najbardziej wartościowych oraz charakteryzuje się specyficznym smakiem.

Jak wygląda ssanie oleju krok po kroku?

Ssanie oleju to raczej ssanie go przez zęby, a nie typowe płukanie ust olejem. Skutki uboczne w tej metodzie nie występują – chyba, że zaliczymy do nich przemijające wrażenie tłustości w buzi, na które mogą uskarżać się co bardziej wrażliwe osoby.

Jak to zrobić:

  • Procedurę możesz wykonywać dwukrotnie w ciągu doby. Rankiem bądź na czczo – to warunek konieczny. Wieczorem ssij olej przed udaniem się na nocny spoczynek – najlepiej 2 godziny po zjedzeniu ostatniego posiłku.
  • Przed każdym ssaniem oleju wyszczotkuj dokładnie zęby, język, dziąsła i wewnętrzną stronę policzków. Płucz jamę ustną wodą, aż usuniesz pozostałości pasty.
  • Odmierz łyżkę wybranego oleju i przepuszczaj go przez zęby przez 10-15 minut. Po tym czasie wypluj zużyty olej (w żadnym wypadku go nie połykaj!). Zużyty olej będzie mętny i białawy, a nie złocisty.
  • Wypłucz jamę ustną ciepłą wodą, wyszczotkuj dokładnie jeszcze raz zęby, dziąsła, język i wewnętrzną stronę policzków i dokładnie jeszcze raz wypłucz buzię czystą wodą.

Ssanie oleju wykonuj przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie zrób przerwę i jeśli zajdzie taka konieczność, powtórz cykl.

Ssanie oleju – efekty

Procedura przynosi szereg korzyści. Skuteczna detoksykacja to najważniejszy rezultat. Olej znakomicie poprawia stan tkanek jamy ustnej, przyspiesza ich regenerację, koi stany zapalne i przyspiesza gojenie się uszkodzeń oraz wzmacnia dziąsła i lekko wybiela zęby. Dla osób, którym często dokuczają infekcje z katarem, polecane jest ssanie oleju na zatoki i chore gardło – zabieg przyspiesza oczyszczanie jam zatok z zalegającej w nich wydzieliny i koi stany zapalne w chorującym gardle oraz przyczynia się do zachowania świeżości oddechu. Ssanie oleju kokosowego polecane jest w celu rozjaśnienia barwy zębów i wzmocnienia dziąseł. Podobne efekty przyniesie też ssanie oliwy z oliwek czy oleju lnianego.

Przeciwwskazania do tej metody praktycznie też nie istnieją. Nie należy jedynie jej stosować u osób, które mają problem z wypluwaniem zużytego oleju.

Katarzyna Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również