Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

ABC higieny jamy ustnej u najmłodszych

Od kiedy należy dbać o czystość jamy ustnej u dzieci?

Data publikacji: 16 września 2019, 11:12
Odpowiednia higiena jamy ustnej już od pierwszych dni życia jest jednym z czynników warunkujących rozwój zdrowych zębów w przyszłości. Większość z nas potrafi wymienić podstawowe zasady higieny w wieku dorosłym, takie jak regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie czy usuwanie kamienia nazębnego. Co warto jednak wiedzieć o zasadach higieny jamy ustnej u najmłodszych?

Spis treści:

Czy należy dbać o higienę jamy ustnej u noworodków i niemowląt?

Bywa, że spotykamy się z przekonaniem, że skoro u dziecka nie pojawiły się jeszcze zęby mleczne, nie ma potrzeby dbania o higienę jamy ustnej. Jest ono mylne, ponieważ należy to robić od pierwszego dnia życia! Zarówno mleko matki, jak i mieszanki modyfikowane zawierają spore ilości niezbędnego do rozwoju dziecka cukru, który zapewnia odpowiednią kaloryczność posiłku. Niestety zalegające na śluzówkach jamy ustnej resztki pokarmu mogą stać się pożywką dla grzybów i bakterii, a stąd prosta droga do grzybicy jamy ustnej, której pierwszym objawem są „pleśniawki”. Mają one postać białych plamek i mogą powstać na błonie śluzowej policzków, warg, podniebienia, języka, a nawet dziąseł.
Najprostszą metodą zapobiegania grzybiczym zmianom w jamie ustnej u najmłodszych dzieci jest oczyszczanie śluzówek z resztek pokarmu po każdym karmieniu. W tym celu należy zamoczyć jałową gazę w ostudzonej, przegotowanej wodzie i przetrzeć delikatnie śluzówki.

Higiena zębów mlecznych

Pamiętajmy, że niesłuszna jest także niedostateczna dbałość o tzw. mleczaki, oparta na założeniu, że zęby i tak za kilka lat naturalnie wypadną.  Próchnica zębów mlecznych może przysporzyć sporo problemów do czasu wypadnięcia ząbków. Ponadto to właśnie we wczesnym dzieciństwie kształtuje się w dziecku zdrowe nawyki. Jeśli jest ono przyzwyczajone do regularnego mycia zębów, będzie podobnie postępować w wieku dorosłym.

Pierwsze ząbki mleczne pojawiają się u większości dzieci w drugim półroczu życia. Od tej pory należy myć je dwa razy dziennie. W tym celu należy wybrać odpowiednią szczoteczkę o miękkim włosiu, które nie uszkodzi okolicznych dziąsełek, a także pastę dla dzieci o ciekawych smakach i zmniejszonej zawartości fluoru. Pamiętajmy, że aby wyrobić w dziecku zdrowy nawyk mycia zębów, należy nie traktować tego w kategoriach przykrego codziennego obowiązku, tylko wykorzystać jako okazję do zabawy.

Pozostałe zasady higieny jamy ustnej u dzieci

Pamiętajmy, że mycie zębów powinno odbywać się bezpośrednio przed snem, po spożyciu ostatniego posiłku. Dokarmianie po kolacji i w trakcie nocy przyczynia się do odkładania płytki nazębnej i sprzyja rozwojowi próchnicy. Oczywiście zasada ta dotyczy starszych dzieci. U niemowląt, które jedzą w nocy, należy po karmieniu przetrzeć śluzówki.

Częstym nawykiem u rodziców jest oblizanie smoczka, który np. wypadł z wózka, przed jego podaniem dziecku. W ten sposób do jamy ustnej malucha trafia flora bakteryjna dorosłej osoby, co również może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych jamy ustnej i próchnicy. W takiej sytuacji smoczek należy opłukać pod czystą wodą.

Wraz z rozwojem dziecka można po kolei wprowadzać kolejne zasady higieny jamy ustnej. Dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne świetnie poradzą sobie z płynami do płukania. W tym wieku można im już wytłumaczyć, że nie należy ich połykać. Pamiętajmy, by wybierać specjalne preparaty bez zawartości alkoholu, o przyjemnym dla najmłodszych smaku.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa?

Stomatolog nie może być postrzegany jako lekarz, do którego kierujemy się tylko wtedy, gdy coś się dzieje. Już po pojawieniu się pierwszych ząbków należy regularnie udawać się do dentysty na wizyty kontrolne. Tymczasem wciąż pokutuje myślenie, że skoro zęby mleczne wypadną, to nie trzeba ich kontrolować i leczyć.

Zaleca się, żeby pierwsza wizyta u stomatologa miała miejsca nawet w pierwszym roku życia, a następnie regularnie zgodnie z zaleceniem lekarza. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych jest kolorowych i przyjaznych najmłodszym dzieciom. Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć w przyszłości liczbę osób dorosłych, które unikają wizyt u stomatologa ze strachu.

Lek. Krzysztof Pawlak

Powrót