Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

O czym należy pamiętać, kiedy dziecku wychodzą zęby?

Kilka metod, które pomogą w trudnym okresie ząbkowania

Data publikacji: 15 marca 2018, 09:00
Ząbkowanie – jeden z trudniejszych okresów na początku życia małego człowieka. Wyżynanie się pierwszych zębów wiąże się często z bólem i podrażnionymi dziąsłami, a to sprawia, że nasz maluch staje się coraz bardziej niespokojny i markotny. Rodzice w tej sytuacji wcale nie pozostają mniej rozdrażnieni. Co robić, kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby? Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby, aby wychodzące zęby nie dawały o sobie znać przez całą dobę?

Spis treści:

Co pomaga na ząbkowanie?

Dla sporej ilości dzieci, to właśnie zwykły smoczek, który zawsze jest przy nich, jest pomocą na wyżynające się zęby. W sklepach możemy znaleźć także specjalne smoczki z wypustkami. Pomagają one w wyzbyciu się nieprzyjemnego swędzenia, redukują ból i sprawiają, że dziecko się uspokaja. Popularną metodą jest także gryzaczek. Odpowiednio schłodzony przyniesie ulgę obolałym dziąsłom. Pamiętajmy, że gryzaczek należy schładzać w lodówce, a nie zamrażarce! Kolejny sposób stosowany przez nasze babcie, o którym warto wspomnieć to ziołowe herbatki. Lekką herbatkę z melisy warto podawać dziecku do picia, (metoda dla dzieci powyżej 4. miesiąca życia), a schłodzoną gazę namoczoną w rumianku przykładać do opuchniętych dziąseł.

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Przede wszystkim cierpliwie znosić razem z maluszkiem te trudniejsze dla niego chwile. Sami jako rodzice powinniśmy zatroszczyć się także o swój komfort psychiczny. Może wspomniana już wcześniej herbatka z melisy będzie dobrym rozwiązaniem także dla nas? A oprócz tego…

Jednym z najbardziej pomocnych sposobów na ząbkowanie jest masaż dziąseł. Musimy jednak pamiętać, że dla jednych dzieci jest on chwilą relaksu, a inne za nim nie przepadają. Obserwując nasze dziecko bardzo szybko przekonamy się do którego typu ząbkujących maluchów należy. Masaż polega na wykonywaniu delikatnych ruchów okrężnych. W tym celu można użyć miękkiego materiału np. tetrowej pieluszki.

Gorączka przy ząbkowaniu – co wtedy?

Bywa i tak, że podczas ząbkowania niemowlę jest marudne, a wspomniane wcześniej metody nie pomagają. Dodatkowo do tego wszystkiego pojawia się gorączka. W takiej sytuacji warto sięgnąć po środki przeciwbólowe. Na rynku jest wiele preparatów, które pomogą w zasypianiu i wyciszeniu się biednego maluszka. W tej kwestii, z uwagi na różnego rodzaju występujące alergie, warto zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty. Bywają też sytuacje, kiedy pojawiająca się u dziecka gorączka błędnie przypisywana jest różnego rodzaju przeziębieniom. Aby uniknąć takich sytuacji warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania. W internecie dostępnych jest wiele tego typu formularzy, które można wydrukować.

Kiedy dziecku wychodzą zęby – o czym jeszcze należy pamiętać?

Najważniejsze podczas ząbkowania jest to, aby dziecko czuło od nas emocjonalne wsparcie i mimo, że czasem z powodu własnego zmęczenia ciężko jest być nam spokojnym przy maluszku, to pamiętajmy, że jeśli my będziemy spokojni – nasz maluch także będzie spokojniejszy. Dodatkowo nie zapominamy, że nie każdemu dziecku podczas ząbkowania pomogą wszystkie wymienione wyżej metody, a kiedy pojawia się gorączka całą sprawę warto przedyskutować z lekarzem. Od momentu kiedy zacznie wyżynać się pierwszy ząb warto zaopatrzyć się także w kalendarz ząbkowania, na którym mamy całą rozpiskę tego kiedy i w którym miejscu powinien pojawić się kolejny ząb.

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót