Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Herbata – jak ją zaparzać, aby uzyskać prozdrowotny efekt?

Na co zwrócić uwagę przy parzeniu herbaty?

Data publikacji: 5 grudnia 2017, 07:00
Z pozoru prosta czynność – parzenie herbaty – kojarzy się wielu z nas z zalaniem ekspresowej torebki wrzątkiem. Jednak przygotowanie różnych rodzajów herbaty wymaga nie tylko uwagi, ale też wiedzy. Niewłaściwie przygotowana np. herbata zielona może stracić swoją zdrowotną moc. O smaku i właściwościach napoju decyduje jakość użytej do przygotowania wody, jej temperatura, czas parzenia, a także naczynie, z jakiego pijemy napar.

Spis treści:

Najważniejsza temperatura

Jak zaparzać herbatę? Temperatura wody jest jedną z kluczowych kwestii, na które należy zwracać uwagę w procesie parzenia herbaty. Każdy z rodzajów liściastego napoju wymaga użycia innej temperatury do przygotowania. Delikatne herbaty zielone, których kultura parzenia wywodzi się z Japonii i Chin, potrzebują zwykle 70-80°C do wydobycia ich unikalnego aromatu, natomiast intensywniejsze w smaku herbaty czarne zaparza się wrzątkiem. Równie istotny, co temperatura jest czas parzenia – zielone herbaty parzymy krótko (1-3 minut), pu-ehr (fermentowane) i czarne wymagają dłuższego czasu parzenia (3-5 minut). Jeśli przy zaparzaniu mamy wątpliwości, jakiej temperatury wody użyć, warto zwrócić uwagę na oznaczenia na herbacie, znajdujące się zwykle na boku pudełka.

Czytaj więcej w temacie: Charakterystyka leków ziołowych

Żeliwny dzbanek czy porcelana?

W zależności od tego, jaki rodzaj herbaty będziemy sporządzać, warto wybrać do tego celu odpowiednie naczynie – właściwości materiału, z którego zostało wykonane, wpłyną na walory smakowe napoju. Zatrzymujące temperaturę grube, żeliwne dzbanki czy chińska ceramika yixing – najlepiej sprawdzą się do parzenia czarnych herbat, które potrzebują wysokiej temperatury do uwolnienia smaku. Szklane i porcelanowe kubki czy filiżanki mają natomiast tę właściwość, że szybko oddają ciepło, będą więc odpowiednie do parzenia herbat zielonych i białych.

Czytaj więcej w temacie: Echinacea - naturalny sposób na wzmocnienie odporności

Właściwości zielonej herbaty

Jedną z najzdrowszych odmian herbat jest herbata zielona. Liczne badania wskazują na to, że jest ona bogatym źródłem antyoksydantów, chroniących organizm przed działaniem wolnych rodników wywołujących nowotwory. Stwierdzono w niej również obecność innych antyrakowych związków – flawonów, flawanolów, witamin C, B, E i K, a także jony pierwiastków, takich jak potas, fluor czy glin. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje herbata na odchudzanie? I to właśnie one powinny zainteresować się tym łagodnym w smaku napojem w sposób szczególny, zielona herbata zawiera bowiem substancje przyspieszające metabolizm i hamujące apetyt. Pomaga też oczyszczać organizm z toksyn, a co za tym idzie jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Do innych prozdrowotnych zalet tego napoju należy wzmacnianie układu krążenia – zapobiega odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych. Dzięki zawartej teinie parzony przez trzy minuty napar pozytywnie wpływa na pracę mózgu – wspomaga proces uczenia i poprawia koncentrację. Picie zielonej herbaty to także korzyść dla naszej skóry – zawarte w niej polifenole opóźniają procesy starzenia.

Czytaj więcej w temacie: Właściwości lecznicze pokrzywy

Jak zaparzać zieloną herbatę?

Krótko i bez użycia wrzątku. Zbyt długo parzona zielona herbata nabiera nieprzyjemnego gorzkawego posmaku, wrzątek z kolei zabija cenne właściwości naparu. Bardzo ważne jest oddzielenie fusów od napoju zaraz po przygotowaniu, w tym celu warto zainwestować w metalowy lub ceramiczny zaparzacz do herbaty. Jak w prosty sposób przygotować zieloną herbatę o prozdrowotnych właściwościach? Przede wszystkim sięgnijmy po herbatę liściastą. Aby osiągnąć optymalną temperaturę wody (70-80°C), możemy skorzystać z termometru lub metody dwóch kubków. Po doprowadzeniu wody do wrzenia do jednego kubka wlewamy wodę, która pod wpływem chłodu naczynia traci swoją temperaturę, wciąż jednak jest zbyt gorąca, aby zalać nią herbatę. Przelewamy ją więc do drugiego kubka, a w tym ogrzanym wcześniej umieszczamy porcję herbaty w zaparzaczu. W tym czasie woda w drugim kubku osiąga temperaturę idealną. Zalewamy nią herbatę i parzymy maksymalnie do 3 minut. Możemy przykryć naczynie. Po upływie tego czasu oddzielamy fusy od naparu. Można zaparzać je ponownie – drugie i trzecie parzenie uważa się za najzdrowsze.

Czytaj więcej w temacie: Jakie właściwości ma zielona kawa?

Zuzanna Bratkowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również