Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Fitness i trampoliny – nowy sposób na szczupłą sylwetkę. Czy efektywny?

Na czym polega fitness na trampolinach?

Data publikacji: 19 lutego 2017, 01:34
Chęć posiadania szczupłej sylwetki rodzi coraz nowsze metody dążenia do idealnej figury, nierzadko łącząc zabawę ze sportem. Tak powstały innowacyjne zajęcia jumpfitness, czyli fitness na trampolinach. Skąd ich popularność?

Na czym polega jumpfitness?

Jumping fitness to system treningowy mający na celu wzmocnienie mięśni i formowanie sylwetki. Ćwiczenia odbywają się na specjalnych, jednoosobowych trampolinach, z uchwytami lub bez. Różna jest też intensywność treningów. Z założenia mają być to zajęcia intensywne, angażujące wszystkie mięśnie i dające szybkie efekty. Jak jest naprawdę?

Efekty treningu jumpfitness

Opinie na temat ćwiczeń na trampolinie są różne. Fani tych zajęć mówią o szybkich efektach. Rzeczywiście, zmieniające się w czasie treningu tempo i konieczność podskakiwania z jednoczesnym wykonywaniem ćwiczeń pokazywanych przez instruktora może prowadzić do szybkiego spadku wagi, jednak – tak jak w przypadku każdej innej aktywności fizycznej – konieczna jest systematyczność. Jednorazowy udział w zajęciach pozwoli spalić nawet 500-650 kalorii. Efektem jumping fitnessu jest też poprawa koordynacji ruchowej i przyspieszenie procesu przemiany materii. Z racji tego, że ćwiczenia na trampolinie angażują całe ciało, są one również sposobem na płaski brzuch.

Kto nie powinien korzystać z zajęć?

Jumping fitness ma jednak przeciwników. Część instruktorów fitness słusznie zwraca uwagę na stawy, które w czasie tych zajęć są wyjątkowo obciążone u osób ze sporą nadwagą. Trampolina do fitnessu jest w stanie udźwignąć ciężar 120 kilogramów, jednak osoba o takiej wadze nie powinna w pierwszej kolejności decydować się akurat na te zajęcia. Dalsze przeciwwskazania do ćwiczeń na trampolinie to schorzenia takie jak dyskopatia, koślawość i szpotawość stóp i kolan, skolioza, świeżo zagojone złamania, zwichnięcia, urazy, niestabilność stawów, choroby układu krążenia, osteoporoza, endoprotezy i nietrzymanie moczu.

W klubie fitness czy w domu?

Zajęcia fitness na trampolinie dostępne są w większości klubów fitness, jednak z uwagi na ich popularność, konieczne są wcześniejsze zapisy. Pamiętać trzeba też o tym, że ich cena jest zwykle wyższa. Co z ćwiczeniami na trampolinie w domu? Są one możliwe, jednak trampoliny przeznaczone do treningów nie należą do tanich. To koszt około 300 złotych. W sieci dostępnych jest wiele przykładowych ćwiczeń. Pamiętać trzeba o ich dokładnym odtworzeniu w domu, gdyż niewłaściwe wykonanie ćwiczeń może prowadzić do poważnych kontuzji.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót