Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jak długo trzeba spać, aby się wyspać?

Wpływ snu i jego długości na nasze samopoczucie

Data publikacji: 27 sierpnia 2017, 06:00
Sen to nasz główny sprzymierzeniec. Wiele mówi się na temat jego dobroczynnego wpływu na nasze samopoczucie, ale też zdrowie. Dlaczego jedni z nas potrafią przespać całą noc i mimo to wciąż czują się niewyspani, natomiast inni śpią zaledwie 5 godzin i budzą się wczesnym ranem, pełni energii i zmotywowani do aktywnego dnia? Czy istnieje coś takiego jak prawidłowa długość snu, czy zależy ona od wieku? Wielu ludzi zmaga się zaburzeniami snu – czy jego niedobór może zaszkodzić? W jaki sposób?

Sen – dlaczego go potrzebujemy?

Właściwa ilość snu pozwala nam zachować dobre samopoczucie, a także cieszyć się dobrym zdrowiem. Po przespanej nocy jesteśmy w stanie efektywniej pracować, a także jesteśmy bardziej skoncentrowani. Według powszechnych opinii dorosły człowiek powinien spać 8 godzin, czy jednak faktycznie tak jest?

Czytaj więcej w temacie: Co oznaczają sny erotyczne?

Prawidłowa długość snu

Okazuje się, że długość snu to bardzo indywidualna sprawa. Jednym, aby prawidłowo funkcjonować, wystarczy 5 godzin, natomiast inni potrzebują więcej snu, potrafią przespać nawet 12 godzin. Mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne, a także wiek. Powszechnie panuje przekonanie, że starsi ludzie potrzebują mniej snu. Nie jest to jednak prawda, zarówno dwudziestolatek, pięćdziesięciolatek, a także siedemdziesięciolatek potrzebują go tyle samo. Po prostu wraz z wiekiem zmniejsza się jakość naszego snu w wyniku dolegliwości, z jakimi się zmagamy. Starsze osoby częściej budzą się w nocy, ponieważ dokuczają im bóle kręgosłupa, stawów lub inne schorzenia.

Jak się wysypiać?

Gdy śpimy, obniża się nasze ciśnienie, a także spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Podczas snu organizm regeneruje siły, abyśmy mogli dobrze funkcjonować kolejnego dnia. Długotrwały niedobór snu może przynieść przykre konsekwencje – od osłabienia i spadku odporności, przez nadciśnienie tętnicze, aż po choroby serca i depresję. Aby dobrze się wyspać, konieczny jest relaks przed snem. Ciepła kąpiel, ulubiona cicha muzyka, ciekawa książka – wszystko to wprowadzi nas w odpowiedni nastrój. Przed położeniem się do łóżka powinniśmy dobrze wywietrzyć sypialnię, a także wyłączyć ogrzewanie lub obniżyć temperaturę. Lepiej śpi się w chłodniejszym pomieszczeniu. Jeśli obudzimy się w nocy i mamy problem z ponownym zaśnięciem, nie włączajmy telefonu, światła ani nie zerkajmy nerwowo na zegarek. Najlepiej też nie wstawać, zamknąć oczy i pomyśleć o czymś miłym. Można również skorzystać z technik relaksacyjnych, które pomogą nam powrócić w objęcia Morfeusza.

Czytaj więcej w temacie: Techniki relaksacyjne, które pozwolą Ci odpocząć

Czego nie robić przed snem?

Jeśli mamy problem z zaśnięciem, na kilka godzin przed snem nie powinniśmy pić kawy, mocnej herbaty ani żadnych napojów, które mogą nas rozbudzić. Przed snem nie oglądajmy telewizji, nawet jeśli uda nam się zasnąć podczas jej oglądania, nasz organizm w pełni nie odpocznie i nie zapadnie w głęboki sen. Nie należy również korzystać z komputera lub urządzeń mobilnych, jasny ekran wpływa na pobudzenie zmysłu wzroku. Ważna jest również dieta, przed snem nie powinniśmy się objadać, a także jeść ciężkich i tłustych potraw.

Czytaj więcej w temacie: Jak oduczyć dziecko spania tylko z rodzicami?

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót