Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Kolka w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Zwalczanie i zapobieganie kolki w ciąży

Data publikacji: 25 czerwca 2017, 01:59
W czasie ciąży kobiety są bardziej narażone na bóle kolkowe, które uwarunkowane mogą być różnymi czynnikami. Jakie są sprawdzone sposoby, które zniwelują jej występowanie? Jak zwalczyć dokuczliwe kłucie w brzuchu?

Jakie są przyczyny kolki w ciąży?

Kolka w ciąży jest objawem, który może budzić niepokój u ciężarnych kobiet. Szczególnie w przypadku, jeśli nigdy dotąd nie pojawiały się podobne epizody – w takiej sytuacji może pojawić się lęk i strach przed niechcianymi powikłaniami występującymi w okresie ciąży. Częstymi przyczynami kolki w ciąży jest kolka nerkowa oraz jelitowa.

Pierwsza z nich (nerkowa) spowodowana jest najczęściej kamieniami, które stopniowo tworzą się w obrębie układu moczowego. Oczywiście, kamica nerkowa nie zawsze daje objawy kolkowe, ale jeśli już się pojawią, to są wyjątkowo dokuczliwe. Charakterystyczny ból występujący właśnie w przypadku kamicy nerkowej powoduje dyskomfort w obrębie pleców, który może promieniować w kierunku pachwin oraz podbrzusza. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak objaw tego typu może być stresujący, szczególnie w trakcie trwania ciąży. Inną, rzadką przyczyną kolki może być ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Tej sytuacji klinicznej towarzyszą jednak również inne, niepożądane objawy. W takiej sytuacji postępowanie zależy od stanu ogólnego pacjentki oraz dolegliwości bólowych. Postępowaniem w takim wypadku może być zabieg chirurgiczny. Przyczyną podobnych objawów do tych, które pojawiają się w trakcie kolki, mogą być także ruchy dziecka w łonie matki. Szczególne nasilenie objawów z tego powodu może mieć miejsce w późniejszych stadiach zaawansowania ciąży.

Jak zwalczyć kłucie w brzuchu?

Szczególnie w okresie ciąży wszelkiego rodzaju dolegliwości, które pojawiają się ze strony jamy brzusznej, mogą powodować niepokój wśród ciężarnych. W aptekach dostępne są leki, które stosuje się w przebiegu kolki. Przed ich zażyciem należy jednak zapoznać się z informacją dołączoną do preparatu i sprawdzić, czy dany środek nie jest przeciwwskazany w okresie ciąży. Ewentualną dawkę warto również skonsultować z lekarzem. Częstą przyczyną kolki w trakcie ciąży jest kolka jelitowa. Może być ona spowodowana zalegającym kałem lub obecnością zbyt dużej ilości gazów jelitach. Kłucie w ciąży zawsze budzi niepokój – pamiętajmy, że jeśli ból nasila się i nie przechodzi po ogólnodostępnych lekach, konieczna okaże się konsultacja lekarska. Wspomagająco, oprócz zażywania leków, można starać się delikatnie rozmasować miejsce, w którym rzutuje się ból o charakterze kolkowym.

Jak zapobiegać kolce ciążowej?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, u których pojawiła się kolka w trakcie trwania ciąży. Duże znaczenie ma stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w błonnik. Jeśli kolka pojawia się po określonych produktach żywieniowych, należy przestać je stosować w codziennej diecie w czasie ciąży. Jeśli kolka pojawia się często, poinformujmy o tym lekarza prowadzącego – może okazać się koniecznie wykonanie dodatkowych badań, na przykład USG poza terminarzem w okresie ciąży. Chociaż kolka nie należy do groźnych sytuacji klinicznych, to warto „trzymać rękę na pulsie” i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do lekarza. 

Czytaj: Gdzie szukać błonnika?

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót