Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Ksylitol - dlaczego warto zastąpić nim tradycyjny cukier?

Właściwości ksylitolu

Data publikacji: 28 czerwca 2017, 01:40
Aż o połowę mniejsza liczba kalorii i niski indeks glikemiczny to największe zalety cukru brzozowego, czyli ksylitolu, który może zastąpić tradycyjny cukier w diecie. Tym bardziej, że smakuje tak samo, a nawet oryginalniej, dzięki lekko miętowemu aromatowi i ma takie samo zastosowanie.

Ksylitol a insulina

Indeks glikemiczny (IG) ksylitolu wynosi 8, co oznacza, że jest parokrotnie niższy niż IG białego cukru, który wynosi aż 70. Ponieważ cukier brzozowy należy do polioli, które są węglowodanami wolniej wchłanianymi przez przewód pokarmowy niż węglowodany proste, a ich metabolizm odbywa się przy nieznacznym udziale insuliny, nie powoduje wzrostu stężenia we krwi i nie stymuluje wydzielania insuliny. Jest on dzięki temu szczególnie, i przede wszystkim, polecany diabetykom, ale nie tylko. Słodzić ksylitolem powinny też osoby walczące z nadwagą (niska liczba kalorii), nietolerujące laktozy (w przeciwieństwie do laktozy cukier brzozowy nie fermentuje w przewodzie pokarmowym) i borykające się z insulinoodpornością.

Czytaj: Indeks glikemiczny - jak go obliczyć?

Właściwości ksylitolu

Cukier brzozowy wygląda i smakuje podobnie jak tradycyjny biały cukier, dodatkowo wyczuwalny jest jego miętowy posmak. Jak stosować ksylitol? Tak samo, jak biały cukier. Nadaje się on zarówno do pieczenia słodkich deserów i ciast (nie traci właściwości pod wpływem temperatury), jak i słodzenia zimnych deserów, herbaty lub kawy. Można go też znaleźć na liście składników gotowych produktów, np. gum do żucia, aerozoli do nosa, past do zębów itp. Do właściwości ksylitolu można też zaliczyć pomoc w przyswajaniu wapnia, czyli wzmacnianie budowy kości, dlatego jest również zalecany osobom borykającym się z osteoporozą, a także dzieciom powyżej 3. roku życia, u których kształtuje się układ kostny. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku biały cukier wykazuje odwrotne właściwości – „odbiera” cenne w kształtowaniu kości minerały, w tym także wapń.

Ksylitol a próchnica i bakterie

Według badań ksylitol hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej, które odpowiadają za psucie się zębów, a także reguluje pH śliny, co zapobiega powstawaniu próchnicy i innych chorób zębów. Zaleca się zatem podawanie ksylitolu dzieciom (warto przed połknięciem zmieszać go ze śliną), przygotowywanie płukanek do płukania jamy ustnej i gardła i (w miarę możliwości) spożywania produktów, które zamiast cukru mają właśnie w swoim składzie ksylitol.

Ksylitol wykazuje też inne, pozytywne działanie na nasz organizm, mianowicie stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową i hamuje rozwój rozmaitych bakterii, dlatego jest też polecany osobom z problemami grzybiczymi i bakteryjnymi.

Czytaj: Jak nie dopuścić do powstawania próchnicy?

Ksylitol w diecie - przeciwwskazania

Co ciekawe, żadne badania nie potwierdziły negatywnych skutków działania ksylitolu na organizm, a Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) nie określiła nawet dziennej dawki jego spożycia (co np. jest ustalone w przypadku cukru lub soli). Niewskazane jest jednak spożywanie brzozowego cukru w nadmiernych ilościach, bo może powodować nagromadzenie się gazów w jelitach, skurcze lub lekką biegunkę. Objawy są tymczasowe i zwykle szybko ustępują, a organizm w krótkim czasie dostosowuje się do spożywania ksylitolu w większych dawkach.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również