Miesiąc ćwiczeń i co dalej? Jak utrzymać efekty intensywnych treningów?
Dieta i sport po miesięcznym wyzwaniu treningowym
Dużo ćwiczeń, mało czasu
Im bliżej lata, tym więcej pojawia się porad dotyczących diety i popularnych, miesięcznych wyzwań treningowych. Magazyny prezentują coraz nowsze sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów, a strony internetowe pełne są filmików instruktażowych z zestawami ćwiczeń, mającymi wpłynąć na całe ciało. Zwykle jest tak, że wprost proporcjonalnie do uciekającego czasu, zwiększa się motywacja do ćwiczeń i diety, która spada zaraz po wakacjach. Można jednak uniknąć powrotu do poprzedniego wyglądu.
Treningi a styl życia
Wyzwania treningowe najczęściej dotyczą pracy nad jedną partią ciała – brzuchem, udami lub pośladkami. Tak najłatwiej wyselekcjonować mięśnie, które mają najciężej pracować i budować sylwetkę. To dobry sposób na motywację do ćwiczeń i systematyczne podnoszenie poprzeczki, ale przystąpienie do regularnych treningów powinno wiązać się z wprowadzeniem zmian dotyczących przyzwyczajeń. Same ćwiczenia być może przyniosą efekty, ale żeby je utrzymać, należy dokonać zmian w stylu życia.
Systematyczny ruch
Słowem, które odgrywa kluczową rolę w dbaniu o sylwetkę, jest systematyczność. Nawet, jeśli miesięczny plan treningowy dobiegł końca, warto zadbać o to, by mięśnie nadal były angażowane w ruch. Warto wybierać schody zamiast windy, rower lub spacer zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej lub aktywne spędzanie czasu w zamian odpoczynku na kanapie. Poleca się też uczestnictwo w zajęciach fitness, które angażują dużą część mięśni, a udział w nich jest przyjemną formą aktywności fizycznej.
Dieta
Nie należy zapominać o tym, jak ważna jest dieta. Przyzwyczajenia żywieniowe to główny winowajca problemów z wagą, ale też poważna przeszkoda w walce o zgrabną sylwetkę. Dlaczego? Mięśnie rozbudowane w czasie treningów potrzebują energii, która pobierana jest z pokarmu. Jeśli dieta nie jest zbilansowana, a mięśniom nie są dostarczane odpowiednie składniki mineralne i witaminy, praca włożona w budowanie sylwetki pójdzie na marne. Dlatego ograniczać należy cukier, dzień rozpoczynać od białka i nie zapominać o tłuszczach. Tłuszczach? Tak. Najnowsze badania jasno wskazują na jego zbawienny wpływ, także przy redukcji wagi. Nie należy się go bać, a wprowadzać do diety.
Małe porcje
Dietetycy radzą też jedzenie małych posiłków, ale częściej, około pięciu na dzień. Jest to dość powszechna wiedza, jednak często ignorowana. Błędem jest też dostarczanie organizmowi czegokolwiek. Wszystko to, co spożywamy musi zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie należy przy tym przesadzać z liczeniem kalorii, ponieważ budując sylwetkę organizm potrzebuje większej dawki energii. Ważniejsze niż wskaźnik kcal są zawartości tłuszczów, białka, cukru i witamin.
Pij dużo wody!
Ostatnią, być może banalną wskazówką, jest picie dużej ilości wody. Warto na nią spojrzeć jak na transporter cennych składników mineralnych, ponieważ nawadnia organizm i sprawia, że łatwiej i szybciej odżywione są mięśnie. Dla jeszcze lepszych efektów polecane jest spożywanie napojów izotonicznych, które pomagają w budowie masy mięśniowej i ich regeneracji po treningach.
Anna Kamińska
___________________________REKLAMA
___________________________________