Przednówek – idealna pora na rozpoczęcie morsowania. Jak się przygotować do zimowej kąpieli?
Jak zostać morsem?
Kto może zostać morsem?
Aby znaleźć najbliższe stowarzyszenie amatorów zimowych kąpieli, nie trzeba szukać daleko. Kluby morsów znajdują się niemal w każdym mieście, posiadają swoje strony online, harmonogramy kąpieli, a czasem posługują się własnymi zwyczajami i mają nawet własne hymny. Jak zostać morsem i stać się częścią tej społeczności? Wbrew pozorom wiek nie stanowi tu ścisłych ograniczeń. Dzieci również mogą korzystać z lodowatych kąpieli, jednak rozsądną granicą, o jakiej mówią lekarze, jest ukończenie przez nie dziesiątego roku życia. W przypadku dorosłych i starszych nie istnieje ograniczenie ze względu na wiek, a na stan zdrowia. Przeciwwskazaniem do morsowania są bowiem poważne wady serca, choroby układu krwionośnego czy rozległe zmiany żylakowe. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, przed pierwszą zimową kąpielą powinny skonsultować się z lekarzem.
Przygotowanie do pierwszej kąpieli
Jeśli warunki dotyczące stanu zdrowia są spełnione, można myśleć o tym, jak się przygotować do morsowania. Podstawowym warunkiem jest posiadanie stroju kąpielowego lub kąpielówek oraz ręcznika. Ta część wyposażenia nie różni się niczym od tego, które obowiązuje w lecie. Co dalej? Do kąpieli w przeręblu potrzebne jest narzędzie, które przełamie lód, więc warto mieć ze sobą np. siekierę, która umożliwi kąpiel. Pozostałe, niezbędne do morsowania przedmioty to karimata lub styropian, na którym można stanąć podczas przebierania się lub po kąpieli, czapka chroniąca przed zimnem i zatrzymująca ciepło, buty z neoprenu lub klapki, rękawiczki, termos z gorącym napojem i dużo odzieży na zmianę. Z takim wyposażeniem można dołączyć do doświadczonych morsów. Oczywiście nie wolno zapominać o porządnej rozgrzewce, ale uwaga – nie należy wchodzić spoconym do lodowatej wody!
Zalety morsowania
Miłośnicy lodowatych kąpieli głośno mówią o zaletach morsowania. Z pewnością jest to sposób na zahartowanie organizmu, jednak aby wzmocnić odporność, zimowe kąpieliska należałoby odwiedzać regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Morsy spotykają się najczęściej w soboty, w sezonie od początku listopada do marca, a czasem kwietnia, w zależności od pogody. Warto dodać, że kąpiele w przeręblu coraz częściej porównuje się do krioterapii, a ich regularne zażywanie obniża poziom insuliny we krwi. Morsowanie w morzu to zabieg pozytywnie wpływający na urodę. Słona woda wygładza skórę, poprawia jej ukrwienie i nawilża.
Minusy morsowania
Morsowanie ma jednak wady, najczęściej wynikające z faktu, że jest to dyscyplina wciąż niedostatecznie zbadana i znana medycynie. Wiele osób, które wchodzą do zimnej wody po raz pierwszy, nie zna swojego stanu zdrowia na tyle dobrze, by uprawiać ten sport odpowiedzialnie. Należy też pamiętać, by pod żadnych pozorem nie spożywać alkoholu przed kąpielą! Mimo wszystkich wad, wśród zapalonych miłośników zimowych kąpieli jest wielu lekarzy. Ostatnio głośno też o przypadkach ptasiej grypy i rzekomym zagrożeniu dla morsów, kąpiących się przecież w tych samych zbiornikach, co ptactwo wodne. Lekarze weterynarii i inspektorzy zajmujący się epidemiami uspokajają jednak, że zagrożenie nie jest realne.
Kiedy wyjść z wody?
Tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z morsowaniem, oprócz oceny stanu zdrowia przez lekarza, zaleca się też zdrowy rozsądek. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, a złota zasada mówi o tym, że jeśli przestaje się odczuwać chłód, natychmiast należy wyjść z wody. Jest to pierwsze stadium hipotermii!
Karolina Lepczak
___________________________REKLAMA
___________________________________