Tażin, czyli przepis na zdrowy slow food prosto z Maroka
Przepis na potrawy w glinianym Tażinie
Zdrowe gotowanie na wolnym ogniu
Tażin to nie tylko gliniany stożkowany garnek. Od niego swoją nazwę wzięła popularna w Maroku potrawa tażin, którego podstawą jest na ogół mięso (jagnięcina, wołowina lub kurczak) i warzywa w aromatycznych przyprawach. Oczywiście, można również przygotować danie wegeteriańskie. Tajemnicą przyrządzania posiłków w tażinie jest powolne gotowanie potraw na wolnym ogniu przez około 3 godziny, dzięki czemu mięso i warzywa stają się niezwykle miękkie i aromatyczne. Składniki duszone są bez użycia tłuszczu, dlatego oprócz tego, że są pyszne, nie są tuczące.
Zamiast tażinu
Jeśli nie przywieźliśmy oryginalnego glinianego garnka z Maroka, można go kupić w Polsce w dobrze zaopatrzonych sklepach, najlepiej tych, specjalizujących się w szeroko rozumianej kuchni orientalnej. Z powodzeniem też, można zastąpić tażin rondlem z pokrywką (wtedy mięso trzeba wcześniej podsmażyć) lub naczyniem żaroodpornym (wtedy danie pieczemy w piekarniku).
Przepis na tażin z kurczaka
Aby przygotować tażin z kurczaka na sposób marokański, należy natrzeć mięso przyprawami: kolendrą, kuminem, słodką papryką, solą i czarnym pieprzem (można również użyć tradycyjnej marokańskiej przyprawy ras el hanout, łatwo dostępnej w sklepach z produktami kuchni orientalnych lub marketach) i odstawić na kilka godzin do lodówki, aby przeszło zapachem przypraw. W tażinie umieszczamy warzywa: paprykę, ziemniaki, cebulę oraz pomidory. Całość podlewamy bulionem. Zimne naczynie kładziemy na palnik i stopniowo zwiększamy ogień. Danie dusimy około 3 godzin na małym ogniu, możemy podawać z ryżem lub kaszą kuskus. Jeśli wybierzemy inne mięso, sposób przygotowania dania jest bardzo podobny. Smak dania możemy też wzbogacić dodając do niego śliwki, kabaczek lub cieciorkę. Wszystko zależy od naszego gustu i pomysłowości.
Beata Kubiś
___________________________REKLAMA
___________________________________