Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Witamina D – witamina słońca. Skąd ją czerpać zimą?

Czym jest i skąd czerpać witaminę D?

Data publikacji: 8 listopada 2016, 02:32
W okresie jesienno-zimowym niemal każdy z nas choruje albo narzeka na nagłe pogorszenie samopoczucia. Okazuje się, że za nasilenie tych nieprzyjemnych doznań współodpowiada niski poziom witaminy D w naszym organizmie! Jak sobie radzić z jej brakami i dlaczego jest taka ważna?

Czym jest witamina D?

Powszechnie znana witamina D jest to tak naprawdę rodzina kilku związków chemicznych (np. ergokalcyferol, cholekalcyferol), które posiadają budowę podobną do hormonów. To właśnie ten fakt sprawia, że witamina D wykazuje wielokierunkowe i silne działanie na nasz organizm.

Witamina D to zdrowe i mocne kości

Najważniejszą funkcją witaminy D jest utrzymywanie równowagi i regulacji stężeń wapnia i fosforu w naszym organizmie. Przekłada się to przede wszystkim na budowanie od okresu wczesnego dzieciństwa zdrowych i mocnych kości. Dzieci, które nie posiadają odpowiednio wysokiego stężenia witaminy D chorują na krzywicę. U osób w podeszłym wieku, cierpiących na niedobory tej niezwykle ważnej substancji rozpoznajemy osteoporozę.

Czym skutkują niedobory witaminy D?

Okazuje się jednak, że poza dobrze poznanym działaniem na układ kostny, witamina D pełni również bardzo ważną funkcję w regulowaniu funkcji odpornościowej naszego organizmu! Jej niedobory (a cierpi na nie wg niektórych badań nawet 80-90% Polaków!) powodują częstsze nawroty infekcji, wydłużenie ich trwania i pogorszenie naszego samopoczucia. Co ważne istnieją również dowody naukowe, że niski poziom witaminy D odpowiada za rozwój niektórych groźnych chorób, takich jak stwardnienie rozsiane!

Skąd czerpać witaminę D?

Nazwa „witamina Słońca” nie wzięła się znikąd. Jest ona bowiem produkowana w naszej skórze pod wpływem promieniowania słonecznego (konkretnie promieniowania UV). W okresie wiosenno-letnim rozsądne kąpiele słoneczne (czyli maksymalnie 1 h na słońcu, nie w godzinach południowych) są w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D. Problem pojawia się jesienią i zimą. Warto wtedy spożywać pokarmy bogate w witaminę D takie jak: ryby, jaja, sery, mleko albo sięgnąć po leki lub suplementy tej niezwykle ważnej witaminy. 

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również