Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Zdolne dziecko - powód do dumy i wyzwanie dla rodziców

Jak pracować z wyjątkowo uzdolnionym dzieckiem?

Data publikacji: 28 sierpnia 2017, 05:00
Uzdolnione dziecko to marzenie wielu rodziców i nie ma w tym nic zaskakującego. Pociecha odnosząca sukcesy, zmotywowana do nauki i wyjątkowo utalentowana to zarówno powód do rodzicielskiej dumy, jak i wyzwanie, do którego można się odpowiednio przygotować.

Czym charakteryzuje się zdolne dziecko?

Uzdolnione dziecko przede wszystkim wyróżnia się na tle swoich koleżanek i kolegów określonym talentem, np. świetnie radzi sobie z matematyką czy też ma poczucie rytmu i lubi tańczyć. Wówczas niezwykle istotne jest rozwijanie talentów dziecka – jeśli zauważysz, że bezbłędnie liczy w pamięci, warto zapisać je na kółko matematyczne, jeśli przyjemność sprawia mu taniec, a w dodatku szybko uczy się kroków – poszukaj w okolicy szkoły tańca.

Najlepiej swoimi spostrzeżeniami podzielić się z nauczycielem w szkole. Dziecko uzdolnione w jednej dziedzinie będzie w niej naprawdę dobre, a nawet najlepsze. Z kolei w innych obszarach może osiągać przeciętne wyniki. Przeciwieństwem uzdolnień kierunkowych są zdolności ogólne, które ułatwiają przyswojenie wiedzy z wielu przedmiotów, a to przekłada się na osiąganie bardzo dobrych wyników, np. w wysokiej średniej na świadectwie.

Czytaj więcej w temacie: Szkoła publiczna czy prywatna? Trudna decyzja dla rodziców

Zdolny od małego

Przeważnie uzdolniony maluch wyróżnia się na tle swoich rówieśników od najmłodszych lat – szybciej zaczyna chodzić, mówić, pisać, a także czytać. Ponadto, z łatwością potrafi skoncentrować się na określonym zajęciu i nie odczuwać przy tym znużenia. Bardzo często ma też swoją pasję, która pochłania jego czas wolny. Wyróżnia go także wiedza wykraczająca poza materiał szkolny.

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

Oprócz rozwoju intelektualno-poznawczego dziecka niezwykle ważne są jego emocje. Uzdolnione dziecko może odznaczać się cechami przywódczymi, co nierzadko doprowadza do konfliktów z rówieśnikami, lub wręcz odwrotnie – bywa wycofane, zamknięte w sobie i unikające kontaktów z innymi. Rodzic ma za zadanie dbać o doskonalenie kompetencji społecznych swojej pociechy i jej stan emocjonalny. Braki w tym obszarze mogą przełożyć się na funkcje poznawcze.

Czytaj więcej w temacie: Jak zainteresować dziecko nauką? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Uzdolnione dziecko w szkole

Uczeń zdolny będzie dobrze funkcjonował w środowisku szkolnym, jeśli zostaną zaspokojone jego potrzeby:

  • intelektualno-poznawcze, np. będzie mógł przeprowadzać projekty badawcze, otrzyma wsparcie nauczyciela podczas przygotowań do konkursu,
  • emocjonalne, np. w szkole zostaną zorganizowane warsztaty czy zajęcia doskonalące inteligencję emocjonalną,
  • społeczne, np. będzie czuł akceptację ze strony klasy, nawiąże pierwsze przyjaźnie.

Czytaj więcej w temacie: Elektroniczne gadżety pomagające w nauce

Katarzyna Lewińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót