Znaczenie snów, czyli co o nas samych mówią nasze sny?
W jaki sposób dzień wpływa na noc? Jakie są fazy snu? Co warto wiedzieć o znaczeniu snów?
Spis treści:
- Horoskopy i sen – co łączy te dwie rzeczy?
- Tłumaczenie snów – o czym należy pamiętać?
- Wyobraźnia jako bajkowa strona naszych snów
- Odczytywanie znaczenia snów jako rozmowa z samym sobą
Horoskopy i sen – co łączy te dwie rzeczy?
Wiara w to, że jeśli przyśni nam się dziecko, to będziemy szczęśliwi, a jeśli zęby – chorzy, jest tak samo niepoparta racjonalnymi argumentami, jak wiara w istnienie Świętego Mikołaja czy wróżkę-zębuszkę. Nie ma naukowych dowodów na to, że sen jest odzwierciedleniem tego, co ma nadejść. Tak samo zresztą jest z horoskopami, często pisanymi przez osoby, które mają w sobie trochę większą cząstkę kreatywności. Jednak to nie zmienia faktu, że ze snu możemy w pewien sposób wyczytać informacje, które w dzień są ukryte przed naszą świadomością. Każdej nocy przechodzimy przez dwie fazy snu. W pierwszej fazie (NREM) ciało regeneruje się, a w drugiej (REM) pojawiają się marzenia senne i fabularyzowane sny. W fazie REM gałki oczne poruszają się szybko, a mięśnie ciała są całkowicie rozluźnione. Zwykle osoby wybudzone w tej fazie pamiętają treść snu.
Czytaj więcej w temacie: Jak dbać o jakość snu?
Tłumaczenie snów – o czym należy pamiętać?
Wspomniane w poprzednim akapicie symbole, które występują we śnie, są niczym innym jak wytworem tego, co siedzi w naszej podświadomości. Ukryte w dzień, „przychodzą” do nas w nocy. Mózg podczas snu układa informacje, które nagromadziły się przez cały dzień. Składa w całość kilka rozmów, sytuacji oraz to, co uwaga zdążyła przepchnąć w dalsze zakamarki. Niestety uwaga często płata nam figle i przesyła do naszego mózgu informacje, których nie zdążyliśmy świadomie zakodować, bo byliśmy skupieni na czymś innym. Wszystko to skumulowane i często nierealistycznie ze sobą powiązane to obraz, który widzimy w naszym śnie. Więc jeśli już zabieramy się za tłumaczenie tego, co wyśniliśmy – pamiętajmy, że jest to często zlepek informacji, naszych lęków, oczekiwań i tego, jak to, świadomie bądź nie, zinterpretowaliśmy. Sytuacje z naszych snów to forma informacji, którą sami sobie przesyłamy, często chcąc wzbogacić czy polepszyć nasze życie.
Czytaj więcej w temacie: Co oznaczają sny erotyczne?
Wyobraźnia jako bajkowa strona naszych snów
Dzięki snom jesteśmy w stanie spojrzeć na niektóre sytuacje z innej strony. Robimy w nich też często rzeczy, na które nie zdecydowalibyśmy się na jawie. Stanowią więc one naszą inspirację. Dzięki wyobraźni jesteśmy w stanie stworzyć sobie inny, czasami lepszy świat. Każdą sytuację we śnie należy rozpatrywać pod kątem wspomnianych już wcześniej czynników. Należy także pamiętać, że to, że chcemy np. zabić kogoś, kogo kochamy, w realnym świecie nie oznacza tego, że tak naprawdę go nie kochamy, ale i temu nie przeczy. Potocznie sądzi się także, że sen należy interpretować całkowicie na odwrót. Niestety na to też nie ma żadnych dowodów.
Czytaj więcej w temacie: Jak długo trzeba spać, aby się wyspać?
Odczytywanie znaczenia snów jako rozmowa z samym sobą
Sny to dobry sposób na rozmowę z własną podświadomością. Poszukiwanie odpowiedzi na to, jakie może być znaczenie konkretnej sytuacji we śnie, może okazać się dla nas na swój sposób dobrą zabawą. Znaczenie nawet najbardziej dziwnych dla nas snów może mieć wiele wspólnego z tym, co aktualnie w danym dniu wewnętrznie przeżywaliśmy. W senniki należy jednak wierzyć, tak jak we wspomniane już wcześniej horoskopy. Każdy z nas posiada inne doświadczenia, inaczej patrzy na świat, co innego lubi, na czym innym się skupia i w inny sposób działa jego wyobraźnia. Nie należy więc sztywno trzymać się konkretnych symboli. Tego, co oznacza dany sen, powinniśmy poszukiwać w sobie.
Czytaj więcej w temacie: Rodzinna sypialnia
Maja Olejnik
___________________________REKLAMA
___________________________________