Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Zwierzę w domu – jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Zwierzę a wychowywanie dziecka

Data publikacji: 31 sierpnia 2017, 05:00
W wielu rodzinach nadchodzi moment, kiedy dziecko zaczyna negocjować z rodzicami możliwość posiadania zwierzątka. Bez względu na to, czy ma być to pies, kot czy świnka morska – decyzja zaangażuje całą rodzinę w nowe obowiązki, które w znacznej mierze spoczywać będą na barkach rodziców. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za pupila?

Nauka odpowiedzialności

Na początku warto zaznaczyć, że zakup lub adopcja psa, kota czy innego zwierzęcia nie powinna być efektem chwilowego kaprysu. Długo zanim zwierzak pojawi się w domu, zadbajmy o to, aby wyjaśnić dziecku, jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem przyjaciela, będącego żywym stworzeniem wymagającym troski. Wspólnie przedyskutujmy, w których zadaniach dziecko gotowe jest nam pomagać.

Zanim zwierzać się u nas pojawi, poćwiczmy z dzieckiem systematyczność. Możemy np. w godzinach, w których planujemy wychodzić z psem na spacer wychodzić sami na krótką przechadzkę ze smyczką w ręce. Takie zadania przed sprowadzeniem zwierzątka do domu zweryfikują, czy chęć posiadania pupila to nie zwykły chwilowy kaprys.

Czytaj więcej w temacie: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Opieka nad zwierzęciem to niezapomniane przeżycie wzbogacające dzieciństwo i uczące prócz odpowiedzialności wielu ważnych cech – współczucia, zrozumienia i empatii. Jeśli nie chcemy decydować się na psa czy kota, dobrym początkiem może być małe zwierzę – rybka, żółw lub kanarek, tak samo jak mniejsze ssaki, takie jak chomiki, świnki morskie czy szczury, które są stosunkowo łatwe w hodowli, a ich klatki nie zajmują wiele miejsca. Jeśli jesteśmy gotowi na poświęcenie czasu i zaangażowanie się w opiekę nad psem, wybierajmy przyjazne dzieciom rasy: labrador, golden retriever czy cocer spaniel. Kot natomiast będzie dobrym wyborem dla rodzin, które dysponują ograniczoną przestrzenią w mieszkaniu.

Czytaj więcej w temacie: Jak wychowywać małe dziecko w otoczeniu zwierząt?

Opieka nad zwierzęciem

Oczywiście, nie możemy oczekiwać, że kilkulatek przejmie całkowitą odpowiedzialność za zwierzaka – kontrolę będziemy sprawować cały czas my, dorośli, natomiast w zależności od wieku dziecka, możemy stopniowo angażować je w różne aspekty związane z opieką. Młodsze dzieci mogą umyć miskę lub akwarium, pilnować, czy zwierzę ma dostęp do czystej wody lub pomagać wyczesywać je i pielęgnować. Starsze dzieci w wieku szkolnym z pewnością poradzą sobie z obowiązkami, takimi jak napełnianie miski odmierzoną ilością karmy, sprzątaniem zabawek pupila pod koniec dnia czy – jeśli to pies – wyprowadzeniem go na spacer.

Czytaj więcej w temacie: Jak zainteresować dziecko nauką?

Zuzanna Bratkowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót