Co mają wspólnego pierogi z gyozą, tiropitakią i mandu?
Pierogi z różnych stron świata
Różne rodzaje pierogów
Pierogi są potrawą znaną na całym świecie, ale pod różną postacią i o odmiennym smaku. Różni je zarówno ciasto, jak i farsz, czy sposób przyrządzenia. Jedne są pieczone, inne gotowane, a następne smażone. Oto kilka z nich:
- Khinkali, czyli gruzińskie pierogi ani trochę nie są podobne do polskich. Kształtem przypominają sakiewki, a nadziewane są wieprzowiną lub wołowiną.
- Tiropitakia to greckie pierogi, które są pieczone, a ich farsz składa się z koziego sera oraz fety.
- Mandu, czyli koreańskie pierożki, mają kształt naszych uszek, a nadziewane są kimchi, czyli kiszonymi warzywami.
- Cornish pasty to angielska odmiana pierogów, które nadziewa się wołowiną, ziemniakami, cebulą oraz brukwią i na końcu zapieka.
- Japońskie gyoza wyglądają niemal jak polskie pierogi, mają tylko zmodyfikowany farsz, bo do kapusty i grzybów dodawana jest wołowina.
- Dim sum to jeden z chińskich rodzajów pierogów, które nadziewa się wieprzowiną i krewetkami.
- Empanadas są specjalnością kuchni argentyńskiej. Wypełniane są zazwyczaj nadzieniem z mięsa, papryki, pomidorów i cebuli, a na końcu pieczone.
- Momo to odmiana nepalska tej potrawy. Pierożki te mają kształt sakiewki i nadziewane są mięsem oraz ostrymi warzywami.
Jakie jest pochodzenie pierogów?
Pierogi znane są w Polsce najprawdopodobniej od XIII wieku i choć wielu uważa je za nasze krajowe, tradycyjne danie, pochodzenie pierogów nie jest polskie, lecz chińskie, a z Dalekiego Wschodu do Europy przywiózł je Marco Polo. Obecnie jadamy je zarówno w wersji słonej, jak i na słodko. O tym, że są u nas bardzo popularne i traktujemy je jak danie kuchni polskiej, może świadczyć fakt, że znalazły się w dwunastce specjalnych potraw, które trafiają na nasz stół w Wigilię. W ojczyźnie pierogów istnieje kilka odmian tej potrawy. Do najpopularniejszych należą wonton (pierogi z farszem z mielonej wieprzowiny, krewetek lub ostryg i oleju sojowego) i jiaozi, które są odpowiednikiem japońskiej gyozy.
Pierogi w kuchni polskiej
Kiedyś pierogi nie były tak powszechnym daniem jak dzisiaj. Przygotowywane były tylko z okazji świąt lub innych uroczystości. Każdy świąteczny dzień miał przypisany odpowiedni rodzaj pierogów, które zyskały nawet oddzielne nazwy. I tak:
- kolatki przyrządzano na Nowy Rok,
- kurniki z kolei były dużymi pierogami z różnym nadzieniem, ale zawsze z dodatkiem drobiu i podawano je wyłącznie na weselach,
- knysze serwowano tylko na stypach, ponieważ były pierogami żałobnymi.
Przepis na tradycyjne polskie pierogi jest bardzo prosty. Wystarczy ½ kg mąki wymieszać z ½ łyżeczki soli, wlewać powoli ciepłą wodę i wyrabiać ciasto, dopóki nie powstanie jednolita masa. Gotowe ciasto trzeba podzielić na trzy części i rozwałkować i wykrawać szklanką kółka, które nadziewa się farszem i skleja. Surowe pierogi wrzucamy do wrzącej osolonej wody i gotujemy do chwili wypłynięcia.
Agata Szymczak
___________________________REKLAMA
___________________________________