Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Cykl dobowy niemowląt – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak długo śpi niemowlę?

Data publikacji: 27 kwietnia 2018, 12:30
Często można usłyszeć, że noworodek na przemian tylko je i śpi. Wiele w tym prawdy, gdyż sen w pierwszych tygodniach życia to bez wątpienia jedna z najważniejszych aktywności maluszka. Jak długo śpi niemowlę, ile razy niemowlę je w ciągu dnia i jak wygląda jego rytm dobowy? Czas poznać odpowiedzi na te i kilka innych pytań!

Spis treści:

Każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne cechy, jednak wszystkie noworodki w ciągu doby przechodzą przez sześć różnych faz aktywności. Możemy wyróżnić: głęboki, spokojny sen, płytki i lekki sen, stan pośredni (gdy maluszek wybudza się ze snu lub odczuwa zmęczenie przed nim), fazę czuwania, marudzenie oraz płacz, który z pewnością każdy rozpozna bez problemu. A jak długo śpi niemowlę? W pierwszych dniach życia całkiem sporo, bo od 16 do 19 godzin na dobę, a w kolejnych tygodniach od około 12 do 14 godzin. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych cech maluszka, jego temperamentu i usposobienia.

Czytaj więcej w temacie: Pielęgnacja skóry niemowląt

Spać jak niemowlę… to znaczy jak?

Kiedy ktoś mówi o śnie niemowlaka, zazwyczaj ma na myśli fazę głębokiego i spokojnego snu. Wówczas maluszek oddycha miarowo, nie porusza się, niekiedy widoczny jest odruch ssania lub ten wywołany np. ostrym dźwiękiem. Czasami maluszek śpi tak głęboko, że nie jest łatwo go obudzić, czym może nawet wystraszyć swoich rodziców. W tej fazie dziecko śpi na tyle głęboko, że można przy nim oglądać telewizję, rozmawiać i wykonywać inne codzienne czynności. Sen dziecka w pierwszych tygodniach życia bywa także o wiele płytszy. W czasie lekkiego snu oddech maluszka jest nieregularny, można zaobserwować ruchy gałek ocznych, drgania twarzy, grymasy mimiczne, a czasami uśmiech. Zdarza się też mruczenie, wzdychanie lub chwilowy płacz, czasami dzieci otwierają na chwilę oczy, poruszają się, rozglądają dookoła po czym… znowu zasypiają! Z takiego płytkiego snu łatwo jest wybudzić niemowlę, wystarczy głośny dźwięk lub nagły, niespodziewany odgłos. Drzemki te mogą trwać bardzo krótko – nawet kilka lub kilkanaście minut.

Czytaj więcej w temacie: Kolka u niemowlaka - jak sobie z nią radzić?

Pora karmienia

Na cykl dnia maluszka duży wpływ mają także uczucia głodu i sytości. Kiedyś uważano, że należy wyznaczać pory karmienia, a nawet wybudzano dzieci o odpowiedniej godzinie i przerywano ich wypoczynek. Dziś zaleca się mamom tzw. karmienie na żądanie – to dziecko decyduje, kiedy i jak często będzie jeść. Początkowo maluszek prawdopodobnie będzie domagać się karmienia częściej – nie jest jeszcze w stanie zjeść dużych porcji na raz, bo jego żołądek jest maleńki, a poza tym długie ssanie to dla niego męczące zajęcie. Po dwóch, trzech miesiącach, gdy opanuje już czynność ssania i zdoła wypić więcej mleka, będzie zdolny przesypiać około trzech godzin, zanim zaburczy mu w brzuszku.

Czytaj więcej w temacie: Pierwsze chwile noworodka w szpitalu

Warto wiedzieć! Mleko z piersi zawiera tryptofan – aminokwas niezbędny do produkcji melatoniny. Dzieci, które otrzymują go przed snem z mlekiem matki, szybciej zasypiają – to kolejny argument za naturalnym karmieniem maluszków!

Czytaj więcej w temacie: Higiena intymna małego chłopca

Uczenie dziecka cyklu dnia i nocy

Dla noworodka wszystko dookoła jest nowe i nieznane, dopiero zaczyna poznawać świat i rządzące w nim zasady. Także i pojęcia pór dnia są dla noworodka abstrakcją, a jego funkcjonowanie zupełnie nie zależy od widniejącej na zegarze godziny. Wpływają na nie hormony maluszka, jego samopoczucie, potrzeba bliskości, a także częściowo rytm znany z życia w brzuchu mamy. Czy możliwe jest zatem uczenie dziecka cyklu dnia i nocy? Aby pomóc w tej nauce niemowlakowi, warto wprowadzić kilka ważny zasad:

  • ustalcie stały plan dnia – dla dzieci rutyna i powtarzalność to nic złego, przeciwnie – pomaga im w uporządkowaniu codzienności i daje poczucie bezpieczeństwa,
  • zaplanujcie aktywności na godziny poranne i południowe – niech dla wszystkich to będzie najbardziej aktywną częścią doby,
  • popołudniu i wieczorem powoli zwalniajcie i wyciszajcie siebie i dziecko – maluszek dostosuje się do waszego zachowania,
  • wprowadźcie stałe rytuały przed wieczornym snem, np. kąpiel czy śpiewanie kołysanek,
  • podczas nocnego karmienia postarajcie się wprowadzać jak najmniej zamieszania – nie włączajcie ostrych świateł, działajcie w ciszy i półmroku, by bardziej nie rozbudzać dziecka,
  • zadbajcie o swój spokój, wypoczynek i pokłady cierpliwość – dziecko jest niczym barometr, który doskonale wyczuwa zdenerwowanie rodziców, co może wpłynąć na jego rozdrażnienie i zwiększyć niepokój.

Czytaj więcej w temacie: Odparzenia pieluszkowe - jak im skutecznie zapobiegać?

Agnieszka Dyniakowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót