Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci online?
Jakie są najczęstsze zagrożenia bezpieczeństwa dziecka w internecie?
Spis treści:
O najmłodszych pokoleniach mawia się, że są cyfrowymi tubylcami. Komputery i inne urządzenia cyfrowe to dla nich codzienność, która towarzyszy im od chwili narodzin, a korzystanie z najnowszych technologii jest czymś tak zwyczajnym jak ubieranie się czy mycie zębów. Niestety, obok postępu technologicznego i zmiany obyczajów trzeba także pamiętać o tym, że istnieją zagrożenia bezpieczeństwa dziecka w internecie i bardzo łatwo maluch może trafić na nieodpowiednie treści. Jak temu zapobiegać i jakie zasady korzystania z internetu warto wprowadzić?
Dziecko w sieci
Na czym konkretnie polegają zagrożenia bezpieczeństwa dziecka w internecie? Można wyróżnić kilka potencjalnych zagrożeń:
- ukryte płatności i zakupy wewnątrz aplikacji,
- zbieranie i rozpowszechnianie danych osobowych,
- wirusy i szkodliwe oprogramowania, które ściągane są na urządzenie wraz z innymi materiałami,
- nieodpowiednie treści, narażanie dzieci na oglądanie przemocy, wulgaryzmów, erotyki,
- cyberprzemoc, zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych,
- uwodzenie w internecie, na czatach i poprzez komunikatory,
- sexting, czyli przesyłanie zdjęć o charakterze intymnym,
- uzależnienie od gier online, portali społecznościowych i od korzystania z internetu.
Należy jednak pamiętać, że nowe technologie to nie tylko zagrożenia – pozwalają na naukę, poznawanie świata, utrzymywanie kontaktów z osobami mieszkającymi nawet tysiące kilometrów dalej, są formą rozrywki, a także ułatwiają codzienność. Nie należy zatem całkowicie eliminować ich z życia najmłodszych, ale nauczyć, w jaki sposób mądrze z nich korzystać i ustalić odpowiednie reguły.
Zasady korzystania z internetu
Podstawą jest rozmowa z dzieckiem i uświadomienie mu, jak ważne jest przestrzeganie ustalonych zasad korzystania z internetu. Bądźmy szczerzy, ale też nie straszmy dziecka i nie twórzmy zbyt wielu zakazów – celem powinno być nauczenie pociechy samodzielności i rozważności. Istotne jest także bycie uważnym na to, co nasze dziecko robi online.
- Rozmawiaj i bądź blisko dziecka, razem z nim poznawaj cyfrowy świat; tłumacz, odpowiadaj na pytania, bądź uważny.
- Ustal czas, w jakim dziecko może korzystać z komputera i pilnuj, by nie naginało tej reguły. Ustal też, kiedy i gdzie nie powinno korzystać z telefonu komórkowego (np. nie w szkole).
- Uczul dziecko na podawanie swoich prywatnych danych i publikowanie osobistych zdjęć – ktoś może je wykorzystać do złych celów.
- Uświadom dziecku, że spotkania z nieznajomymi z internetu są złym pomysłem. Zasada ograniczonego zaufania jest tutaj jak najbardziej na miejscu.
- Wytłumacz, że nie wszystko, co napisano w internecie, jest prawdą, a obraźliwe i złe komentarze są formą przemocy.
- Pomóż dziecku w poznaniu portali społecznościowych, zabezpiecz podawane tam dane, nadaj profilowi charakter prywatny.
- Ustal, że załączniki i wiadomości od nieznanych nadawców nie będą pobierane i otwierane.
- Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści do odpowiednich organów, co pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
Programy filtrujące treści
Aby wzmocnić kontrolę rodzicielską i zapobiec narażeniu na nieodpowiednie treści, warto zaopatrzyć się w specjalne programy filtrujące treści internetowe. Program taki zablokuje strony dla dorosłych, dostęp do portali społecznościowych, nieodpowiednich gier, a także stron zawierających obraźliwe słowa. Niektóre posiadają także dodatkowe funkcje, np. ustawienia czasu dostępności sieci, dzięki czemu można kontrolować liczbę godzin spędzanych w sieci przez nasze dziecko. Pamiętajmy jednak, że dziecko powinno być świadome zainstalowanej blokady i rozumieć powód jej istnienia – ważne, by uczyć go samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, a nie stosować jedynie zakazy i nakazy. Filtr powinien też być dostosowany do wieku dziecka – inne treści będą odpowiednie dla nastolatka, inne dla przedszkolaka. Programy filtrujące treści powinny być zainstalowane na każdym urządzeniu, z którego korzysta nasza pociecha – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko w sieci jest bezpieczne.
Agnieszka Dyniakowska
___________________________REKLAMA
___________________________________