Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Jak oszczędzać wodę?

Sposoby oszczędzania wody na co dzień

Data publikacji: 2 lutego 2018, 09:00
Oszczędzanie kojarzy nam się negatywnie – jako przykry obowiązek związany z ciągłym wyrzekaniem się przyjemności czy wygody. Oszczędzamy najczęściej pieniądze, ale także czas, prąd albo wodę. I właśnie na tej ostatniej chcemy się teraz skupić. Bo czy oszczędzanie jej rzeczywiście musi być bolesne? Udowadniamy, że nie!

Spis treści:

Oszczędzaj zużycie wody

Brzmi banalnie? Owszem, ale uwierzcie, że daje rezultaty. Okazuje się bowiem, że świadoma rezygnacja z nadmiernego zużywania wody pozwala zaoszczędzić nawet połowę tego, co do tej pory wykorzystywaliśmy. Ale do rzeczy – co konkretnie jesteśmy w stanie zrobić?

Czytaj więcej w temacie: 5 zaskakujących faktów na temat wody

Nawyki do zmiany

Bez wykorzystywania nowych technologii i montowania specjalnych systemów jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele. Jak? Po pierwsze – prysznic zamiast wanny. Wiele osób przyzwyczajonych jest do codziennego wieczornego wylegiwania się w wannie z pianą i gorącą wodą, jednak zamiana na szybki prysznic pozwoli zużyć 60 zamiast 180 litrów wody. Oprócz tego warto nauczyć się zakręcać kran, gdy tylko to możliwe – kiedy myjemy naczynia w zlewie lub czyścimy zęby. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że gdy nie zakręcimy kranu podczas szczotkowania, przez minutę zużywamy 9 litrów wody. Jeśli stosujemy się do zaleceń lekarzy i myjemy zęby przez 3 minuty, to już 27 litrów. A dwa razy dziennie? Policzcie sami! Wcale nie tak mało, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Warto też zwrócić uwagę na zepsute, cieknące krany czy na spłukiwanie wody w toalecie – wielokrotnie wrzucamy do muszli waciki po demakijażu lub chusteczki higieniczne. Zapominamy wówczas, że to nie kosz na śmieci, a każdorazowe spłukanie to zmarnowana woda.

Czytaj więcej w temacie: Kiedy powinniśmy zacząć rozważać wyprowadzkę od rodziców?

Oszczędzanie wody – to nie takie trudne!

Wystarczy tylko przyłożyć większą wagę do tego, jak zachowujemy się na co dzień, by zmniejszyć zużycie wody. Co jeszcze możemy zrobić, żeby nie marnować wody? Ważną kwestią jest tutaj pranie. Kiedy pierzemy ubrania w automatycznej pralce, powinniśmy wrzucać do bębna pralki jak najwięcej ubrań – urządzenie zawsze czerpie tyle samo wody, a im więcej ubrań wypierzemy na raz, tym lepiej dla nas, a w zasadzie dla środowiska. Podobna zasada dotyczy zmywarki do naczyń – starajmy się uruchamiać ją dopiero wtedy, gdy jest załadowana brudną zastawą. Coraz więcej sprzętów gospodarstwa domowego samodzielnie dobiera ilość wody do zawartości urządzenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie będzie się ona marnować.

Czytaj więcej w temacie: Eko - wychowanie - jak być ekologiczną mamą?

Zbieraj deszczówkę!

Sposobów na oszczędzanie wody jest jeszcze więcej – warto czasem pokusić się o wykorzystanie nowoczesności i spróbować wejść w zaawansowane systemy oszczędzania wody. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i mamy możliwość ponownego wykorzystywania wody deszczowej, warto zamontować specjalne zbiorniki na deszczówkę. Mocuje się je przy ścianie domu lub pod poziomem gruntu. Zebrana w nich woda ma służyć głównie do podlewania trawników lub przydomowego ogródka. Dzięki temu możemy wspierać naturalny obieg wody w przyrodzie. Uprzedzając pytania i rozwiewając wątpliwości – zbiorniki na wodę deszczową mogą mieć dekoracyjną formę, a obrośnięte kwiatami stają się ozdobą ogrodu – nie trzeba więc obawiać się, że straci on swój urok za sprawą ustawienia w nim zbiornika.

Specjalne instalacje

Jeśli wciąż nam mało i chcemy bardziej zaangażować się w ochronę środowiska, warto pomyśleć o instalacji dualnej w łazience. To prosty sposób na wtórne wykorzystanie wody – ta, która użyta była przy zlewie, może posłużyć jeszcze w toalecie. Taka opcja pozwala zaoszczędzić blisko połowę tej wody, której używamy przy spłukiwaniu muszli. Sprytne, prawda?

Czytaj więcej w temacie: Lekcja dbania o porządek dla najmłodszych

Patrząc na sprawę globalnie, warto zastanowić się, czy oszczędzanie wody jest dla nas rzeczywiście tak dużym wyrzeczeniem? Owszem, wymaga od nas większej dyscypliny, ale pamiętajmy, że dzięki mniejszemu zużyciu wody w naszej kieszeni zostaje też więcej pieniędzy – w końcu nasze rachunki też się przecież zmniejszą. Wszystko podpowiada więc, że wodę oszczędzać po prostu warto. I do tego serdecznie zachęcamy!

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.